09

Monday, December

Appalachy, stolica stanu Waszyngton kapitol USA

Co różni poliglotę od przeciętnego władacza jednym językiem?
 /  / Co różni poliglotę od przeciętnego władacza jednym językiem?
Co różni poliglotę od przeciętnego władacza jednym językiem?

Co różni poliglotę od przeciętnego władacza jednym językiem?

Co różni poliglotę od przeciętnego władacza jednym językiem?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Odpowiedź na to pytanie zapewne interesuję wielu z nas. Jak byłoby przyjemnie móc podróżować po obcych krajach i bez trudu załatwiać sprawy transportu czy jedzenia. Jednym z wielu znanych poliglotów był Giuseppe Gaspardo Mezzofanti (1774-1849), który mówił biegle ponad setką języków ( chociaż około połowa z nich to dialekty ). J.R.R. Tolkien – brytyjski pisarz i językotwórca jak również profesor na Oksfordzie zna 13 języków, znany wszystkim jako autor „The Lord of the Rings”. Czasami trudno nam określić co właściwie znaczy władać językiem. Czy ma to być biegłe posługiwanie się z mowie i piśmie? Czy jest to właściwie możliwe?

Osoba, która nauczyła się płynnie mówić pięcioma dialektami języka chińskiego niewątpliwie osiągnęła coś niezwykłego. Jednak nadal jest to tylko jeden język. Wiadomo, że poznanie języków ze wspólnej grupy np. języków romańskich jak francuski, hiszpański, rumuński, włoski czy portugalski jest łatwiejsze ze względu na wiele podobieństw. Natomiast opanowanie hebrajskiego, mandaryńskiego, fińskiego, hawajskiego i arabskiego staję się nie lada zadaniem dla potencjalnego poligloty. Jednak nadal będzie to pięć różnych języków.

Naukowcy dopatrują się różnić w budowie mózgu u osób mogących cieszyć się wielojęzyczności od przeciętnych ludzi posługujących się co najwyżej dwoma lub tylko swoim językiem ojczystym. Może więc już na starcie mamy ograniczone możliwości nie pozwalające wychwycić subtelnych różnić w wydawanych dźwiękach zależnych np. od ułożenia języka. Profesjonalny poliglota nie ma z tym najmniejszego problemu i przychodzi mu to w mgnieniu oka. Niezależnie od predyspozycji mózgu i naszego słuchu uczenie się języków jest nieodzownym elementem naszej kultury.

About the author:

Related posts