03

Thursday, December

Appalachy, stolica stanu Waszyngton kapitol USA

Domy z rzecznego mułu
 /  / Domy z rzecznego mułu
Domy z rzecznego mułu

Domy z rzecznego mułu

Domy z rzecznego mułu
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Domy z rzecznego mułu

Zaczyna się podróż szlakiem fascynujących zabytków starożytnego Egiptu – podróż przez jeden z najpiękniejszych regionów Afryki. Na trasie leżą trzy archeologiczne atrakcje – świątynie w Esnie, Edfu i Kom Ombo. Nad domami górują meczety, budynki pokryte są cegłami w kolorze karmelu – przewodnik mówi, iż zostały one wypalone z mułu rzecznego. Nad brzegiem rosną palmy daktylowe i trzcina cukrowa. Rolnicy poganiają przed sobą stada kóz. W bezpiecznej odległości kąpią się dzieci. Nil bez wątpienia jest sercem Egiptu – bez niego ów kraj nie istniałby, albo byłby o wiele uboższy.

Bez Nilu Egipcjanie nie byliby w stanie wybudować majestatycznego kompleksu w Kom Ombo – być może nawet nigdy nie wpadliby na podobny pomysł. Świątynia poświęcona jest dwóm bogom: Horusowi, który występował pod postacią sokoła i Sobkowi, który przybierał kształt krokodyla. Z szacunkiem zbliżamy się do celu. Droga jest uciążliwa, gdyż Kom Ombo znajduje się na wysokiej wydmie. Ale niezliczone reliefy na ścianach świątyni wynagradzają nam każdy krok – ogromne płaskorzeźby przedstawiają życie i wysoko rozwiniętą kulturę starożytnego Egiptu.

Niecałe sto kilometrów w górę Nilu, w Edfu, można przekonać się jak ważny dla Egipcjan był sokół. Także tutaj znajduje się świątynia Horusa. Pylon przy wejściu wznosi się na wysokość 36 metrów, a przed wąską bramą czuwają dwa kamienne sokoły. Wewnątrz jest ciemno, światło prawie nie dociera do środka. Przewodnik mówi, iż żadna inna świątynia w Egipcie nie zachowała się w tak dobrym stanie.

About the author:

Related posts