28

Saturday, November

Appalachy, stolica stanu Waszyngton kapitol USA

Dwujęzyczność
 /  / Dwujęzyczność
Dwujęzyczność

Dwujęzyczność

Dwujęzyczność
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Dziś chciałabym napisać parę słów na temat dwujęzyczności. To cecha, która niepodważalnie jest zaletą. Każdy, kto jest dwujęzyczny (bilingwalny) ma większe szanse na dogadanie się z obcokrajowcem, a także na znalezienie pracy. Nie oszukujmy się, ale w dzisiejszych czasach języki są coraz ważniejsze i nic nie zapowiada tego, by miało się to zmienić.

Kogo można uznać za osobę dwujęzyczną? Często mówi się tak błędnie na osoby posługujące się biegle dwoma językami. Niestety nie jest tak pięknie – za osobę bilingwalną możemy uznać tylko kogoś, kto od najmłodszych lat posługiwał się dwoma językami, na przykład w przypadku rodziców różnego pochodzenia lub w przypadku przeprowadzki za młodu do kraju, w którym posługuje się innym językiem.

Jest jeszcze coś takiego, jak wielojęzyczność, ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy rodzice są różnego pochodzenia, a mieszka się w kraju, w którym posługuje się jeszcze innym językiem. Dla przykładu mama jest Polką, tata Holendrem, a rodzina mieszka w Wielkiej Brytanii. Dziecko będzie się zatem posługiwało językami polskim, holenderskim i angielskim. Takie sytuacje zdarzają się jednak niezmiernie rzadko.

Nie warto tępić dwujęzyczności. Nie pozbywajmy naszych dzieci możliwości posługiwania się więcej, niż jednym językiem, co niestety często się zdarza w przypadku, gdy rodzice emigrują za granicę i nie chcą się przyznawać do swoich korzeni. Znajomość dwóch języków zaowocuje w przyszłości. Warto o tym pamiętać.

About the author:

Related posts