07

Sunday, March

Appalachy, stolica stanu Waszyngton kapitol USA

Egipt – Ostatnie domostwo faraonów
 /  / Egipt – Ostatnie domostwo faraonów
Egipt – Ostatnie domostwo faraonów

Egipt – Ostatnie domostwo faraonów

Egipt – Ostatnie domostwo faraonów
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Egipt

Ostatnie domostwo faraonów

„Człowiek boi się czasu. Jednak czas boi się piramid.” To arabskie przysłowie dokładnie oddaje uczucie, jakie wywołuje widok piramid w Gizie.

Z opisywanych przez greckiego historyka Herodota siedmiu cudów świata piramidy w Gizie są jedynymi, które przetrwały do dziś. Znajdują się w odległości około 12 km od milionowej metropolii, jaką jest Kair. W miejscu, gdzie zaczyna się Pustynia Libijska, wznoszą się gigantyczne grobowce faraonów – jeden obok drugiego. Piramidy przez wieki były świadkami historii, a dziś opowiadają nam o minionych dziejach.

Piramida Cheopsa, największa spośród wszystkich 80 egipskich piramid, do czasu budowy wieży Eiffla w 1889 roku stanowiła najwyższą budowlę w historii ludzkości – przez 4500 lat. Pierwotnie liczyła sobie około 146 m wysokości i zbudowana została na podstawie kwadratu o boku 230 m. Jej objętość wynosi około 2,5 mln. metrów sześciennych. Mniej więcej taka sama liczba kamiennych bloków była potrzebna do zbudowania największego spośród wszystkich grobowców. Niektóre kamienne sześciany, z których wszystkie wzniesione zostały ludzką ręką, ważą do 15 ton.

Istnieje wiele teorii na temat sposobu, w jaki budowniczy układali bloki jeden na drugim. Pewne jest, iż Egipcjanie nadrabiali brak środków pomocniczych zwiększonym nakładem czasu i pracy fizycznej: ponad 100.000 mężczyzn przez 20 lat wykonywało najcięższą pracę w ekstremalnych warunkach. Nasuwa się przypuszczenie, iż Cheops był tyranem, który uczynił z całego narodu niewolników, aby wybudować sobie wieczne domostwo. Z drugiej strony dla Egipcjan praca przy budowie piramid rzekomo była zaszczytem i obowiązkiem religijnym. Ponadto wedle doniesień naukowców prace przy budowie trwały zaledwie przez cztery miesiące w roku – w okresie, w których Nil wylewał na pola uprawne i uniemożliwiał jakąkolwiek pracę na roli.

Tylko jedna legenda stoi w opozycji do dotychczasowych ustaleń: głosi ona, iż w rzeczywistości zadziwiające budowle wzniesione zostały przez istoty pozaziemskie. Owa legenda zapewne powstała dlatego, iż już w starożytności Egipcjanie byli tak biegłymi astronomami jakimi my jesteśmy dzisiaj. Patrząc z góry można stwierdzić, iż położenie trzech piramid w Gizie odpowiada gwiezdnej konstelacji Pasu Oriona. Owa konstelacja była symbolem egipskiego boga śmierci, Ozyrysa. Starożytni Egipcjanie wierzyli, iż dusza faraona poprzez Pas Oriona trafi do królestwa umarłych.

Egipcjanie wierzyli w reinkarnację i nieśmiertelność. Dlatego też faraonowie wybudowali dla siebie całe miasta z myślą o życiu po śmierci: w strefie każdej piramidy znajduje się dolina świątyń, rampa, świątynia służąca pochówkowi, wiele małych piramid, groby żon i bliskich krewnych faraona oraz Mastabas – groby kapłanów i polityków. Jednoznaczna hierarchia egipskiego społeczeństwa odwzorowana jest więc w architekturze miasta umarłych.

Kształt piramid ma symbolizować promienie słoneczne padające na ziemię. Wszystkie grobowce wybudowano na zachodnim brzegu Nilu, w kierunku zachodzącego słońca. Boki usytuowane zostały wedle czterech punktów namiarowych kompasu – dzięki temu cień piramidy z chronometryczną precyzją odzwierciedla cztery pory roku. To może oznaczać, iż Egipcjanie już wtedy zdawali sobie sprawę z kształtu i rozmiarów kuli ziemskiej. Niestety, dotychczas nie udało się tego udowodnić.

Koniecznie zobacz … feluki

Feluki to inaczej eleganckie egipskie żaglowce. Majestatycznie suną wzdłuż Nilu mijając urodzajne pola, gdzie – jak za czasów faraonów – uprawia się bawełnę, zboże i trzcinę cukrową. Osły, bawoły wodne i wielbłądy ciągną za sobą pługi i napędzają koła wodne. Płynące w spokojnym i równym tempie feluki symbolizować mogą pełne rozleniwienia egipskie podejście do życia: „Insha’allah, bukra, malesh!“ Tak zwana formułka „IBM” stanowi wyraz typowo egipskiej mentalności i oznacza tyle co: „No cóż, może uda się jutro, jeśli Bóg zechce”. A feluki wciąż płyną dalej wzdłuż Nilu, szlakiem pięknych zakątków kraju.

About the author:

Related posts