04

Friday, December

Appalachy, stolica stanu Waszyngton kapitol USA

Jak przygotować się do matury?
 /  / Jak przygotować się do matury?
Jak przygotować się do matury?

Jak przygotować się do matury?

Jak przygotować się do matury?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Matura nie ominie chyba żadnego młodego człowieka. Są oczywiście nieliczne osoby postanawiające zakończyć swoją edukację w technikum bądź szkole zawodowej odbierając jedynie dyplom. Mimo to dziś takie zachowanie nie dziwi przy wielkim zapotrzebowaniu na taka kadrę pracowniczą.

Powrócimy jednak do samej matury oraz jak się do niej przygotować.

Wielu z nas odkłada czas na naukę na ostatnia chwilę, ale czy teraz przy nowej maturze oraz nowym systemie edukacji jesteśmy w stanie powtórzyć wszystko w ciągu ostatniego miesiąca: polski, język, matematyka, przedmiot wybrany ufff

Takie odkładanie wszystkiego na koniec nauka od wieczora do rana nie da większych rezultatów niż regularność 1-2 godzin dziennie w ciągu powiedzmy ostatniego roku

. Gdy jesteś niewyspany i zmęczony – twój mózg działa wolniej, znacznie trudniej przyswaja wiedzę a koncentracja jest na bardzo niskim poziomie. Mocna kaw, red bul czy inne dopalacze tylko pozornie pomagają ci w nauce dając zupełnie odwrotny efekt.

Nauka rano jest bardzo złym pomysłem – hormony i substancje odpowiedzialne za sen sprawiają, że przez pierwsze 40 minut więcej zapomnisz niż się nauczysz – czy nie jest tak, że się budzisz z ciekawym snem, który potem za nic w świecie nie możesz sobie przypomnieć. To właśnie te substancje i ten stan jest za to odpowiedzialny – tak samo w zapomnienie pójdzie twoja nauka.

Ucząc się dużej ilości materiału nie staraj się przypominać sobie wszystkiego w na raz – podziel materiał na mniejsze partie, pozwól sobie odpocząć w trakcie, a ostatnie dni pozostaw nie na naukę a powtórki juz utrwalonego materiału. Jest udowodnione przez psychologów a i pewnie sami to zauważamy, że po max 20 minutach nasza koncentracja i zapamiętywanie spada drastycznie w dół a po 40 wynosi wręcz zero % – przerwy to podstawa oraz małe partie, o których wspomniałem.

Gdy uczysz się czegoś na pamięć (układy, daty) staraj się obrać jakiś system ułatwiający to zadanie – układaj wierszyki, czy cyfrom przydziel obrazy znacznie ułatwiające wdrukowanie daty do naszego mózgu.

Gdy dzielisz materiał na mniejsze partie – nie ucz się tego samego, mieszaj materiał nie tyle jednego przedmiotu, co różnych: raz matematyka, raz angielski… itp monotonia sprawia że nauka to dla nas zmora nie do przejścia. Możesz w międzyczasie aby się rozluźnić coś porysować, pograć, pośpiewach, przejść się – nie ucz się non stop.

Warto opanowany materiał powtórzyć w kilka minut przed spaniem i rano – daje to ogromne rezultaty.

About the author:

Related posts