22

Tuesday, September

Appalachy, stolica stanu Waszyngton kapitol USA

Jak to jest z tymi językami obcymi?
 /  / Jak to jest z tymi językami obcymi?
Jak to jest z tymi językami obcymi?

Jak to jest z tymi językami obcymi?

Jak to jest z tymi językami obcymi?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Pierwszy wpis będzie miał charakter typowej refleksji o tym, co się dzieje ze znajomością języków obcych wśród Polaków. Niestety nie jest dobrze. Przede wszystkim należy zacząć od dokładnego nauczenia się języka polskiego, żeby zaczynać uczyć się tych obcych. A to stoi w miejscu i nic nie wskazuje na to, aby miało się zmienić. W dzisiejszych czasach dzieci – uczniowie – nie znają podstaw gramatyki swojego ojczystego języka, które stwarzają podstawy do nauki wszelkich innych. Nie do końca wiadomo z czego to wynika – czy z reformy edukacji, nieprzygotowania nauczycieli, a może z braku umiejętności przyswajania sobie wiedzy. Właściwie to na ten temat można by dywagować bardzo długo, nie to mam na celu. Próbuję raczej wytłumaczyć, dlaczego tak trudno się nam Polakom uczyć języków obcych – bo nauka ta powinna opierać się o polskie podstawy, których nie ma.

Niestety, poza tymi czynnikami, gdyby je ominąć, nadal nie będzie dobrze. Nawet najbardziej chłonny uczeń często nie ma się po prostu gdzie wykazać. Nie oszukujmy się, ale w szkołach podstawowych, gimnazjach i liceach, nie ma zbyt dobrych nauczycieli języków obcych. Oczywiście nie chcę tu generalizować, bo to nie do końca prawda, ale w dużej mierze panuje stereotyp, że ci najlepsi albo wyjechali za granicę albo uczą w szkołach językowych za duże pieniądze. Coś w tym jest. Sami zastanówcie się, jacy byli wasi nauczyciele z angielskiego, francuskiego, czy nawet z rosyjskiego? Często nawet najlepsi lingwiści będą mieć problem z przekazaniem wiedzy i nic się z tym nie zrobi. Mało kto wychodzi ze szkoły z dużą wiedzą językową, nawet ci najzdolniejsi. Muszą oni poszerzać swoją wiedzę na dodatkowych zajęciach, które czasem kosztują naprawdę dużo i nie wszystkich na to stać.

Nawet jeśli ktoś kończy szkołę z w miarę komunikatywnym poziomem języka obcego, to zdarza się, że po kilku latach nie pamięta już nic – z prostej przyczyny – język nieużywany zanika. To właśnie jeden z podstawowych błędów – z nauczonych języków należy korzystać i ćwiczyć je – jeśli nie ma się z kim rozmawiać, warto chociaż oglądać filmy i seriale w tym języku, albo słuchać muzyki. Mogłoby to zwiększyć umiejętność posługiwania się językami obcymi wśród Polaków.

About the author:

Related posts