Kalifornia

0
37
4/5 - (1 vote)

Przed wizytą w Kalifornii postaraj się uwolnić od wszelkich stereotypów na temat naszych mieszkańców. Na skutek wpływu kina i telewizji ludzie skłonni są sądzić, że Kalifornijczycy to sławne (i zepsute) gwiazdy filmowe, nielegalni imigranci meksykańscy i narkomani z San Francisco. Mieszkańcy Kalifornii są jednak tak samo zróżnicowani jak ludzie w każdym innym stanie.

Niektórzy myślą z kolei, że wszyscy jesteśmy surferami i plażowiczami, którzy całe dnie wylegują się na piasku. Pomimo tego, co widać w „Słonecznym Patrolu”, Kalifornia to stan ludzi biznesu i, gdyby liczyć ją jako odrębny kraj, ósma potęga gospodarcza na świecie.

Jesteśmy też bardziej konserwatywni, niż się to wielu ludziom wydaje. To prawda, że tu się zrodziły ruchy kontr kulturowe w latach sześćdziesiątych, ale jest to także kraina Ronalda Reagana. Nasza dynamiczna kultura jest wytworem bardzo różnych prądów:

Swój przydomek Złoty Stan Kalifornia zawdzięcza gorączce złota z 1849 roku, która przyciągnęła tu tysiące ludzi. Był to jeden z kluczowych momentów w dziejach Kalifornii i całego Zachodu Ameryki.

Kalifornia została stanem zaledwie kilka dni po odkryciu tu złota. Nie było tu zatem praktycznie żadnej władzy centralnej i początkom gorączki złota towarzyszyła anarchia. Złoto jest na ogół bardzo trudno znaleźć i wydobyć.

Sława Kalifornii wzięła się stąd, że tutaj złoto po prostu leżało na ziemi, czekając na kogoś, kto je znajdzie i podniesie – i doczekało się. W 1848 roku w osadzie San Francisco mieszkało zaledwie kilkuset ludzi. Po odkryciu złota powstawało tu przeciętnie 30 nowych domów i popełniano dwa zabójstwa dziennie. Kawałek ziemi, który w 1847 roku kosztował 16 dolarów, osiemnaście miesięcy później sprzedano za 45 tysięcy dolarów. Miasto rozrastało się tak szybko i w tak niekontrolowany sposób, że w ciągu dwóch lat sześć razy doszczętnie spłonęło. Przez miasto przepływały miliardy dolarów. Mając wokół tak wiele pieniędzy, sprytni przedsiębiorcy mogli zarobić fortuny. Jednym z tych, którzy odnieśli największy sukces, był krawiec i sklepikarz Levi Strauss. Wpadł on na pomysł szycia płóciennych spodni dla poszukiwaczy złota. W 1871 roku do swego pierwotnego modelu dodał jeszcze dla wzmocnienia metalowe nity. Ten wzór dżinsów zmienił modę w Ameryce i na całym świecie.

Około stu lat później Kalifornia doświadczyła podobnego przypływu ludności. Po drugiej wojnie światowej na zachód ruszyły miliony Amerykanów poszukujących nowych szans i ciepłego klimatu. W ciągu 50 lat Los Angeles stało się drugim pod względem wielkości miastem USA. Los Angeles jest dziś światową stolicą kina i telewizji i ma większą liczbę mieszkańców pochodzenia hiszpańskiego niż niektóre kraje latynoskie.

Ludzie nie ściągają już do naszego stanu, by szukać złota, ale przybywają licznie do Doliny Krzemowej w okolicach San Jose-Palo Alto w hrabstwie Santa Clara. Obszar ten jest czołowym na świecie producentem nowoczesnego sprzętu elektronicznego.

Nasz łagodny klimat, obfitość minerałów i drewna, żyzne gleby i swobodny styl życia przyciągają ludzi z całego świata. W latach 1980-1990 liczba ludności Kalifornii wzrosła o 26 procent.

Przeczytaj również:  „Obywatelu, posprzataj śmieci” czyli program Adopt a Highway

Los Angeles i jego aglomeracja to ogromny obszar, który może raczej onieśmielać przybyszy. Czystość powietrza w Los Angeles poprawiła się wostatnich latach, ale smog jest wciąż problemem. Jeśli jesteś szczególnie wrażliwy na zanieczyszczenie środowiska, ogranicz swój pobyt na dworze. Los Angeles znane jest z potwornych korków na ulicach. Aby uniknąć frustracji, wynajmij kierowcę lub zamów taksówkę. Na umówione spotkania wybieraj się ze znacznym zapasem czasu.

San Francisco to jedno z najbardziej interesujących i lubianych miast na świecie. Most Golden Gate, kolejka linowa, Chinatown, przystań rybacka i malownicze wzgórza nadają mu niepowtarzalny czar doceniany na całym świecie. W latach dziewięćdziesiątych ponad 30 procent wszystkich imigrantów przybyłych do USA osiedliło się w Kalifornii – więcej niż w jakimkolwiek innym stanie. Są tu duże skupiska między innymi Meksykanów, Wietnamczyków, Chińczyków, Japończyków; Rosjan, Hindusów i przybyszy z Bliskiego Wschodu. Jesteśmy dumni z naszej różnorodności etnicznej.

W Kalifornii znajduje się największa żywa istota na świecie, czyli sekwoja Generał Sherman w Sequoia National Park. Jej obwód wynosi 31,4, a wysokość 83,8 metra. Generał Sherman ma około 2500 lat. To tylko jeden z wielu cudów przyrody. Mamy również doskonałe miejsce do jazdy na nartach, Death Valley (Dolina Śmierci) najgorętsze miejsce w kraju – oraz jedno z naj piękniejszych wybrzeży na świecie. Kalfornia to stan niemal samych „naj”. Mamy ze wszystkich stanów najwięcej ludności, największą produkcję, największe wydobycie, najwięcej laboratoriów badawczych, a także firm komputerowych i inżynieryjnych. Kalifornia uzyskuje też największy ze wszystkich stanów przychód z produkcji rolnej, dostarcza najwięcej jajek i mleka, nie licząc Wisconsin. Jakby tego było mało, jesteśmy też czołowym w USA producentem win bardzo dobrych, znanych i cenionych na całym świecie. Różnorodność naszych krajobrazów; mieszkańców i zasobów naturalnych jest tak wielka, że nie sposób opowiedzieć o wszystkim. Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie tu coś interesującego.

 

Ludność: 29 839 250 osób. Liczba ludności Kalifornii zwiększyła się w latach 1980-1990 o 26 procent. Kalifornia ma największą ze wszystkich stanów USA liczbę mieszkańców.
Skrót: Ca
Stolica: Sacramento (369 365)
Większe miasta: Los Angeles (3 485 398), San Diego (1 110 549), San Jose (782 248), San Francisco (723 959)
Powierzchnia: 410 896 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Od nazwy fikcyjnego raju na ziemi z literatury hiszpańskiej.
Rolnictwo: Mleko, bydło, produkty szklarniowe i szkółkarskie, bawełna, migdały, winogrona, siano, pomidory, owoce, warzywa.
Przemysł: Zbrojeniowy, samochodowy, elektroniczny, spożywczy, winiarski.
Ważniejsze firmy: Kalifornia jest drugim po Nowym Jorku stanem jeśli chodzi o liczbę firm z listy Fortune 500. Są to między innymi Apple Computer, Hewlett Packard, Chevron, Intel, Bank America Corporation, Safeway i Walt Disney.
Podatek od sprzedaży: 4,62 do 8 procent
Zasoby naturalne: Drewno, żyzne gleby, ciepły klimat, ropa naftowa, gaz ziemny, piasek i żwir, kamienie szlachetne, wolfram, złoto.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 24°C.
Przeciętna temperatura stycznia: 7°C.