Osobny pas do skrętu w lewo – Amerykańskie prawo drogowe

0
38
4/5 - (1 vote)

Osobny pas do skrętu w lewo

Kolejne udogodnienie. Nie utkniesz już za samochodem, który bezowocnie próbuje skręcić w lewo. Tam, gdzie jest to możliwe, przez środek drogi biegnie dodatkowy pas przeznaczony tylko do skrętu w lewo, który współdzielony jest przez wszystkich uczestników ruchu.

Jest to doskonałe rozwiązanie na drogach, przy których znajduje się dużo restauracji, sklepów lub dróg dojazdowych do osiedli, gdzie chętnych do skrętu w lewo jest naprawdę dużo.

Gorzej jak dwa samochody jadące z przeciwnych kierunkach podejmą decyzję o skorzystaniu z pasa w jednym czasie – kolizji może z tego nie będzie, ale bardzo łatwo zablokować sobie dojazd do wybranej ulicy. Jedno z aut musi się wtedy usunąć z pasa i przepuścić drugie. Sama byłam w takiej sytuacji i popadłam w lekką konsternację ?

Szkolne autobusy

Legendarne żółte autobusy, które każdy z nas widział setki razy w dziesiątkach amerykańskich fimów. Od zarania dziejów zabierają amerykańskie dzieci spod ich domów i dowożą do lokalnych szkół. Ich wygląd nie zmienił się niemal w ogóle od czasu kiedy Forrest Gump wsiadł po pierwszy raz do takiego busa i poznał miłość swojego zycia.

Ale nie o wyglądzie busów mowa, a o randze jaką żółty autobus posiada podczas poruszania się po drodzę. Bus szkolny jest niczym swięta krowa w Indiach i i traktowany jest z równie dużym respektem jak karetka czy straż pożarna.

Kiedy żółty autobus zatrzymuje się, a z boku pojawia się znak STOP i zaczynają migotać żółte światła to wiedz że coś się dzieje. Oznacza to, że naszym oczom ukaże się zaraz jakieś dziecko chcące wsiąść lub wysiąść z autobusu, a ty w tym czasie ani drgnij. Pod żadnym pozorem nie można takiego busa wyprzedzić. Zatrzymać się muszą samochody jadące za busem a także te, które jadą z naprzeciwka. Stoi cała ulica – oprócz dziecka. Wyjątek stanowi sytuacja gdy autobus zatrzyma się na drodze z dwoma pasami ruchu po każdej stronie a pasy oddziela barierka, pas zieleni lub wspomniany wcześniej pas do skrętu w prawo. Wtedy możliwość jazdy mają auta z naprzeciwka.

Przeczytaj również:  Wypowiedzenie umowy, zwolnienie z pracy

Całej reszcie grozi srogi mandat oraz najwięcej, bo aż 5 punktów karnych a warto wiedzieć że, by zatrzymać prawo jazdy, nie można przekroczyć liczby 12 punktów w ciągu 3 lat.

Szkolny autobus potrafi być prawdziwym korkotwórcą, szczególnie na ulicach z dużą ilością domów mieszkalnych. Warto też dodać, że nie może się on poruszać szybciej nić 45 mil (72 km) na godzinę. Mimo tylu niedogodności, nikt nie skarży się na warunki jakie stawia żółty bus. Bowiem prawdziwym problemem jest widok polskich dzieci wędrujących wąskim poboczem po zmroku po wiejskich i podmiejskich drogach. Z dwojga złego, lepiej chuchać na zimne i psotać chwilę w korku.