07

Sunday, March

Appalachy, stolica stanu Waszyngton kapitol USA

Pływające restauracje
 /  / Pływające restauracje
Pływające restauracje

Pływające restauracje

Pływające restauracje
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Pływające restauracje

Jednak Assuan chce nas zatrzymać przy sobie: najbardziej słoneczne egipskie miasto majestatycznie wznosi się w najpiękniejszym miejscu nad Nilem, a życie toczy się tu wolno i spokojnie. Żaglówki płyną w stronę horyzontu, a w pływających restauracjach świeże ryby przyrządzane są przy dźwiękach muzyki nubijskiej. Souk, czyli lokalny bazar (nie będzie to ostatni na naszej trasie) odurza wszystkie zmysły – tak kolorowe są tu przyprawy i tak upojnie pachną perfumy.

Dlatego ciężko jest opuścić to miejsce, nawet jeśli rejs rozpoczyna się powoli: inny statek ma właśnie pierwszeństwo przy przekraczaniu śluzy w Esnie, przez którą jednocześnie mogą przepłynąć tylko dwa statki – każdy w inna stronę. W powietrzu czuć zapach diesla, kilku pasażerów narzeka. Agata Christie zapewne stwierdziłaby, iż Nil stracił nieco z dawnego melancholijnego uroku. Dziś 260 statków przepływa w obie strony, co sprawia, iż czasem konieczny jest postój. Dlatego też zarządzono i rozpoczęto prace nad budową większej śluzy w Esnie.

Niemieccy organizatorzy wycieczek, podobnie jak lokalne władze, najwyraźniej dobrze wiedzą, jak z postoju uczynić rozrywkę: organizowane są „egipskie noce” , dzięki którym podróżni zapominają, iż zamiast stania w miejscu pragną jechać dalej. Na pokładzie odbywają się pokazy tańca brzucha, podawane są drinki. Do promu podpływają kupcy na małych drewnianych łódkach i oferują galabije – tradycyjne luźne szaty noszone przez mężczyzn. Dzięki temu wieczór mija szybko, niektórzy zaczynają nawet tańczyć; zanim ktokolwiek zdąży się obejrzeć, statek już rusza dalej.

About the author:

Related posts