02

Tuesday, March

Appalachy, stolica stanu Waszyngton kapitol USA

Południowy cypel Europy
 /  / Południowy cypel Europy
Południowy cypel Europy

Południowy cypel Europy

Południowy cypel Europy
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Południowy cypel Europy

Miejscowość rybacka Loutro leży na południowym zachodzie Krety, gdzie kąpielisk jest niewiele – Loutro stanowi wyjątek. Pośród urwisk wcinających się w turkusowa taflę wody kryją się zatoczki i piaszczyste plaże. Morze widziane stąd wydaje się rozciągać w nieskończoność.

Kreta to największa wyspa grecka i jednocześnie najbardziej wysunięta na południe wyspa Europy. Już w starożytności uchodziła za ojczyznę Zeusa, ojca wszelkich bogów i boga gościnności. Dziś Kreta łączy w sobie dawno zapomnianą przeszłość z teraźniejszością. Drzewka oliwne oplatają kamienne ruiny, które kryją w sobie ducha antyku.

Roślinność pośród księżycowego krajobrazu

Stromy szlak, który prowadzi ze spokojnej wioski pod górę, jest nieco uciążliwy do pokonania. Jednak patrząc w dół ze zbocza góry trzeba parę razy przetrzeć oczy ze zdumienia, aby upewnić się co do prawdziwości widzianego obrazka: nie, widok ukazujący się naszym oczom to nie pocztówka.

Jadąc dalej widzimy imponujące, porośnięte zielenią doliny. Ponad 50 dwutysięczników czyni z Krety niemalże księżycowy krajobraz, gdzie pomiędzy wzgórzami przepływa morze dzikich kwiatów. W okolicy rozmarzonej wioski rybackiej Chóra Sfakíon, często zwanej po prostu Sfakiá, znajduje się jedna z najsłynniejszych atrakcji Krety: wąwóz Samariá o długości 13 km, będący najdłuższym wąwozem Europy. W niektórych miejscach osobliwie ukształtowane skały niemalże pionowo wyrastają ku niebu. Wydaje się, że przytłumione światło powoli sączy się z góry wypełniając wąwóz. Cień, jaki dają skalne ściany, chłodzi wyposażonych w aparaty cyfrowe turystów, którzy zatrzymują się, aby wysypać z butów drobne kamyczki.

Zamknięte oczy

Po czterech godzinach grupa wędrowców dociera do małej wioski, gdzie tawerny już na wejściu do miejscowości kuszą orzeźwiającymi napojami. Starsi ludzie pozdrawiają przybyszów uprzejmie. Przed miejscowym sklepikiem pamiątkarskim w górę wyrasta jaskrawy hibiskus. Oprócz pamiątek wszelakiej maści sklep oferuje masę pocztówek, które nieprzebrane leżą tuż przed wejściem.

Poznajemy wiele znajomych motywów: porośnięte zielenią wzgórza Krety, ustronne zatoki, wąwóz Samariá. Jedna z widokówek przedstawia rybaka, który z zamkniętymi oczami samotnie siedzi przed swą chatką. Obrazek emanuje spokojem. Pocztówkowa idylla.

About the author:

Related posts