02

Tuesday, March

Appalachy, stolica stanu Waszyngton kapitol USA

Studia za granicą dla każdego!
 /  / Studia za granicą dla każdego!
Studia za granicą dla każdego!

Studia za granicą dla każdego!

Studia za granicą dla każdego!
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Wielu studentów, jednak nie zdaje sobie sprawy jak wielka szanse, oraz przygodę niesie ze sobą taki wyjazd. Wielu myśli również, że nie ma szans na taki starz zagraniczny ze względu na wysokie wymagania oraz finanse. Otóż nie prawda. Istnieje wiele programów pozwalających może nie na 5 lat ale przynajmniej rok wyjechać i poznać ducha zagranicznej uczelni, kraju i kultury – dodatkowo programy te w dużej części pokrywają nasz wyjazd.W ostatnich latach możemy spotkać coraz większą ilość studentów starających się o Index uczelni zagranicznej. Wzrasta z roku na rok liczba licealistów decydujących się na międzynarodowa maturę oraz egzaminy, które dają różne certyfikaty znajomości języka.

Polska oczywiście przystąpiła do kilku z takich programów, m.in. Sokratesa (w jego wersjach Comenius, Erasmus, Grunditvidy, Lingua, Minevra), Leonardo da Vinci i Młodzież.

Socrates dla wielu kojarzący się tylko z programem Erasmus był jednym z pierwszych programów przyjętych przez nasz kraj w 1998 roku. Na prawdę Sokrates to zbiór programów zajmujących się różnymi działami ja” edukacja wczesnoszkolna, wprowadzanie nauki na odległość, kształcenie dorosłych, pomoc w nauce języków obcych i wiele innych. Od niedawna wszystkie te działania weszły w skład programu Lifelong Learning Programme LLP – czyli „nauka przez całe życie” – w jego skład wchodzą Comenius, Erasmus , Grundtvig, Leonardo da Vinci (programy sektorowe), program międzysektorowy oraz program Jean Monnet.
COMENIUS

jest programem rozwijającym więzy pomiędzy różnymi placówkami europejskimi. Ma na celu wzajemne poznanie kultury oraz rozwój myśli europejskiej juz u młodych ludzi jak i nauczycieli. Program jest, więc przeznaczony dla nauczycieli i uczniów szkół średnich a także stowarzyszenia non profit. Ostatni budżet, dofinansowań programu wyniósł 9 milionów euro
ERASMUS

to mój faworyt z którego sam tez skorzystałem – dający szanse wyjazdu za granicę, poznania uczelni i kraju dl tych, którzy nie mogą pozwolić sobie na studia 5 letnie. Program w dużej części pokrywa koszty wyjazdu, pozwala poznać ludzi z całego świata, kulturę, miasto i obyczaje. W 2007 roku w programie wzięło udział 53 tyś studentów oraz 10 tyś nauczycieli akademickich, dla których również przeznaczony jest ten program. Posiada duży budżet, który w 1998 roku wyniósł prawie 100 mln euro. Studenci wyjeżdżający na ten program są rozliczaniu w oparciu o pkt. ECTS – w związku z tym okres na uczelni partnerskiej wlicza się w okres naszych studiów na uczelni macierzystej.
LEONARDO DA VIN

Jest to głównie projekt, którego zadaniem jest takie kreowanie oferty edukacyjnej, jakiej wymaga rynek pracy. Jego celem jest wdrażanie innowacyjnych metod w edukacji oraz mobilność pracowników. W ramach tego programu oferowane są staże, praktyki oraz wymiany z naciskiem na naukę nowego języka obcego. Mogą wziąć w nim udział szkoły zawodowe, firmy szkoleniowe czy nawet przedsiębiorstwa.

About the author:

Related posts