03

Thursday, December

Appalachy, stolica stanu Waszyngton kapitol USA

Uniwersytet Trzeciego Wieku
 /  / Uniwersytet Trzeciego Wieku
Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Uniwersytet Trzeciego Wieku
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Uniwersytet Trzeciego Wieku

Osoby starsze, które zakończyły już swoją aktywność zawodową, bardzo często nie mogą pogodzić się z nowym, spokojniejszym trybem życia. Szukając sposobów na zapełnienie czasu, trafiają do klubów seniora, kół zainteresowań czy osiedlowych domów kultury, w których mogą spotkać osoby w podobnym wieku.

Ciekawą alternatywą dla seniorów są także uniwersytety trzeciego wieku funkcjonujące we wszystkich dużych miastach. W niniejszym artykule przedstawimy sposoby ich działania oraz główne idee przyświecające ich założycielom.

Dzięki uniwersytetom trzeciego wieku seniorzy mogą stale poszerzać i aktualizować wiedzę zdobytą we wcześniejszych latach. Regularne uczęszczanie na zajęcia pozwala utrzymać sprawność intelektualną na wysokim poziomie, a tym samym opóźnić proces starzenia. Osoby, które mają kontakt z ludźmi i nie stronią od nowości, przez dłuższy czas utrzymują wigor i mają większą motywację do działania.

Seniorzy, uczęszczający na zajęcia uniwersyteckie, nie czują się wykluczeni ze społeczeństwa; spotykają się ze swoimi rówieśnikami, mają okazję wymienić spostrzeżenia z osobami o podobnych doświadczeniach, które nierzadko pracowały na podobnych stanowiskach.

W czasie kursów i szkoleń seniorzy poznają nowoczesne technologie, nabywają wiedzę z nowoczesnych dziedzin nauki, a także praktyczne umiejętności. Jednym z najpopularniejszych rodzajów zajęć jest kurs obsługi komputera oraz Internetu.

W czasie zajęć kursanci uczą się jak obsługiwać edytory tekstu, w jaki sposób działają najpopularniejsze aplikacje, oraz jak surfować po Internecie. Dydaktycy w przystępny sposób przekazują informacje na interesujące tematy i dostosowują tempo zajęć do indywidualnych możliwości i predyspozycji uczestników.
Typy zajęć uniwersyteckich

szkolenia i kursy zawodowe
Seniorzy, którzy nie chcą wypaść z obiegu, mogą uczestniczyć w kursach i szkoleniach zawodowych. Dzięki temu będą wiedzieli, jak rozwija się branża, w której niegdyś pracowali i jakie techniki używane są obecnie.
kursy hobbystyczne i koła zainteresowań
Lubisz prace w ogrodzie i chciałbyś dowiedzieć się nieco więcej na temat roślin i ogrodnictwa – może warto pomyśleć o zapisaniu się na kurs florystyczny? Oferta uniwersytetów jest bardzo bogata, zatem każdy znajdzie coś dla siebie. Wystarczy odrobina dobrej woli i pomysł na rozwój zainteresowań, aby efektywnie wypełnić czas i nauczyć się czegoś ciekawego.
wspólne wyjazdy
Objazdy naukowe, wycieczki krajoznawcze, odwiedzanie historycznych miejsc – wspólne wyjazdy z osobami w podobnym wieku mogą być niezwykle inspirujące. Nawet kilkudniowy wypad za miasto może naładować akumulatory i pomóc odnaleźć w sobie pasję do podróżowania.
konferencje, seminaria, wykłady
Studia na uniwersytecie trzeciego wieku, w odróżnieniu od zwykłych studiów dziennych, są stworzone z myślą o studencie i w stu procentach dopasowane do jego potrzeb. Seniorzy mogą samodzielnie wybierać zajęcia, w których chcą uczestniczyć, a także brać udział w konferencjach i wykładach monograficznych.
e-learning
Nauka przez Internet jest ostatnimi czasy bardzo modna wśród studentów państwowych uczelni. Kursy na platformach internetowych cieszą się olbrzymim zainteresowaniem wśród młodych osób, które zamiast jeździć na wykłady na drugi koniec miasta, mogą pobrać materiały dydaktyczne na dysk twardy i uczyć się w zaciszu własnego domu.

Starsi ludzie w większości nie zdają sobie sprawy z możliwości, jakie daje Internet, dlatego e-learning jest ostatnim stopniem wtajemniczenia. Jeżeli senior przekona się do tej formy nauki, a co ważniejsze będzie w stanie efektywnie z niej korzystać, praca dydaktyków uniwersyteckich nie poszła na marne!

Niezależnie ile masz lat – na naukę nigdy nie jest za późno!

About the author:

Related posts