07

Sunday, March

Appalachy, stolica stanu Waszyngton kapitol USA

Zwyczaje i obrzędy wielkanocne w Hiszpanii
 /  / Zwyczaje i obrzędy wielkanocne w Hiszpanii
Zwyczaje i obrzędy wielkanocne w Hiszpanii

Zwyczaje i obrzędy wielkanocne w Hiszpanii

Zwyczaje i obrzędy wielkanocne w Hiszpanii
1 vote, 5.00 avg. rating (92% score)

Święta Wielkanocne w Hiszpanii to duża atrakcja turystyczna. W punktach informacji turystycznej wydawane są nawet broszury dotyczące zwyczajów i obrzędów wielkanocnych w Hiszpanii, w tym nawet planów procesji.

Do zwyczajów i obrzędów wielkanocnych w Hiszpanii zalicza się przede wszystkim procesje pasyjne nazywane Paso. Zarówno kobiety ja i mężczyźni ubrani są w czarne stroje z kapturami. Wyjątek stanowi Wielki Piątek, kiedy to uczestnicy procesji ubrani są w czerwone szaty. Na początku kroczy trójka uczestników z krzyżem, kolejni niosą chorągwie, a za nimi tłum. Podczas Paso słuchać bicie dzwonów, a dookoła widać niezliczone wizerunki Chrystusa. Zapala się wtedy mnóstwo światełek, balkony przystraja kwiatami. Paso urządza się je przez cały Wielki Tydzień w wielu hiszpańskich miastach.

Święta Wielkanocne w Hiszpanii obchodzi się nieco inaczej niż w Polsce. Hiszpanie w Niedzielę Palmową nie przynoszą do kościoła kolorowych palemek jak w Polsce, tylko kawałek gałązki, który można kupić przed kościołem. W Wielką Sobotę nie przynoszą koszyczków do święcenia. Polacy jednak pielęgnują polskie zwyczaje wielkanocne i przynoszą zarówno kolorowe palmy i koszyczki. Znaczną różnicą jest także fakt, że w Święta Wielkanocne w Hiszpanii bardziej świętuje się Śmierć, niż Zmartwychwstanie Jezusa.

Warto także wspomnieć, że dla studentów w Hiszpanii Święta Wielkanocne oznaczają sporo wolnego czasu– cały Wielki Tydzień jest tam wolny od zajęć na uczelniach. Zatem apel do polskich Erasmusów – wykorzystajcie ten czas i pokażcie swoim znajomym czar polskich zwyczajów i obrzędów wielkanocnych – zmalujcie razem jakieś jajka

Więcej na temat studiowania w Hiszpanii możesz przeczytać na portalu TwojaEuropa.pl

About the author:

Related posts