Kansas

0
58
4/5 - (1 vote)

Witamy w centrum Stanów Zjednoczonych. Będąc w Kansas, jesteś w połowie drogi pomiędzy Atlantykiem i Pacyfikiem. To prawdziwe serce Ameryki. Geograficzny środek 48 kontynentalnych stanów znajduje się w pobliżu Smith Center.

W Kansas są największe w USA obszary upraw pszenicy. Jadąc przez nasz stan, zobaczysz ogromne złote pola pszenicy. Obszary rolne zajmują 96 procent powierzchni stanu. Żyzne ziemie są naszym największym bogactwem naturalnym, ale nie jedynym. Mamy też duże złoża ropy naftowej i gazu ziemnego.

Przed wizytą u nas powinieneś dowiedzieć się czegoś o naszej historii. Dziś Kansas ma opinię spokojnego, rolniczego stanu, ale jego przeszłość była bardzo burzliwa. Przed wojną secesyjną terytorium stanu było polem zmagań zwolenników i przeciwników niewolnictwa. Liczne napady i inne akty przemocy sprawiły, że ówczesne gazety nazywały nasz region Krwawiącym Kansas. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych dziewiętnastego wieku Kansas był miejscem działania wielu legend Dzikiego Zachodu jak Wyatt Earp, James Butler „Dziki Bill” Hickok i Wllliam B. „Nietoperz” Masterson.

Dodge City jest kowbojską stolicą świata. To był punkt zborny dla bydła z całego regionu. Kowboje gnali zewsząd teksaskie longhorny do tego awanturniczego miasteczka, gdzie ładu próbowali pilnować sławni stróżowie prawa. Wiele książek i filmów o bezprawiu na Dzikim Zachodzie osadzonych jest w realiach Kansas.

Nasza historia to coś więcej niż przygody na Dzikim Zachodzie. W czasie wojny secesyjnej z Kansas rekrutowało się proporcjonalnie do liczby ludności więcej żołnierzy Unii niż z jakiegokolwiek innego stanu. Pierwszą kobietą burmistrzem w USA została wybrana w 1887 roku Susan Maldora Salter w Argonii. W naszym stanie urodził się też twórca koszykówki, dr James N aismith.

Wprawdzie 96 procent Kansas zajmują farmy, ale nie jest to stan wyłącz. nie rolniczy. To także centrum awiacji i stan Amelii Earhart.

Przeczytaj również:  Szkoła Torbay

W Kansas żyje ponad 22 tysiące Indian. Pierwsza gazeta w języku rdzennych Amerykanów wydana została w Kansas w 1835 roku. Od 1870 roku w naszym stanie znalazły dom także społeczności menonitów, grupy religijnej opowiadającej się za żydem w dyscyplinie i prostocie.

Jeśli podoba się sztuka amerykańska, warto zobaczyć świetny zbiór, jakim dysponuje Wichita Art Museum. Jeśli lubisz sport, odwiedź National Collegiate Athletic Association (NCM) w Oakland Park. Są tam ekspozycje tematyczne dotyczące 21 sportów i bardzo dobry sklep z upominkami. Sławną kliniką psychiatryczną jest Menninger Clinic w Topeka.

Zapraszamy do naszego stanu, ale podróżując przez Kansas, pamiętaj, że pomiędzy najbliższymi miastami – oraz stacjami benzynowymi i restauracjami – może być spora odległość. Kiedy masz okazję, zatankuj i sam się posil.

Ludność: 2 485 600 osób.
Skrót: Ks
Stolica: Topeka (119 883)
Większe miasta: Wichita (304 011), Kansas City (149 767)
Powierzchnia: 213 110 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Nieznane.
Rolnictwo: Bydło, pszenica, siano, sorgo, kukurydza, trzoda chlewna, soja.
Przemysł: Produkcja samolotów, taboru kolejowego, przemysł młynarski, mięsny. Amerykańska produkcja małych samolotów skoncentrowana jest w okolicach Wichita.
Ważniejsze firmy:
Podatek od sprzedaży: 4,9 do 8 procent
Zasoby naturalne: Żyzne gleby, ropa naftowa, gaz ziemny.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 26°C.
Przeciętna temperatura stycznia: -1°C.