Arizona

0
93
5/5 - (1 vote)

Naszą krainę uważano kiedyś za bezużyteczną pustynię, ale dzisiaj jest to kwitnący stan bogaty w surowce mineralne i ziemie uprawne. Arizona to także jeden z regionów USA o najszybciej rosnącej liczbie ludności. W latach 1950-90 populacja stanu wzrosła pięciokrotnie. Większość z nas mieszka na obszarach pustynnych, ale połowa stanu to góry i wyżyny.

W naszej stolicy, Phoenix, mieszka ponad połowa ludności stanu. W Arizonie żyje wielu Amerykanów meksykańskiego pochodzenia, którzy wywierają znaczny wpływ na nasze obyczaje, kuchnię, i styl życia

W Arizonie żyje też trzecia co do wielkości (155 tysięcy) populacja rdzennych Amerykanów w USA. Rezerwaty indiańskie zajmują jedną jedną czwartą powierzchni stanu. Najstarsza ciągle zamieszkiwana siedziba ludzka w USA to Oraibi, zbudowana przez Indian Hopi w dwunastym wieku. Setki lat przed przybyciem Europejczyków rdzenni Amerykanie stworzyli tu system nawadniający.

Lata są u nas bardzo gorące, ale wiekszości z nas to odpowiada. Mieszkamy, pracujemy i jeździmy samochodami w klimatyzowanym powietrzu. Nasze zimy są ciepłe i przyjemne. Wielu ludzi uważa taki klimat za bardzo zdrowy i jest to jeden z powodów, dla których przenosi się tu tylu emerytów.

Tysiące ludzi przyjeżdza tu na wakacje, korzystając ze słońca, suchego powietrza, chłodnych wieczorów i ciepłych dni. Nasze góry, pustynie, doliny i głębokie kaniony przyciągają bardzo wielu turystów. W zimie można jeździć na nartach, w lecie łowić ryby, a jesienią polować. Różowe pustynie, ośnieżone góry i kaktury tworzą olśniewające krajobrazy.

Arizona to kraina dla miłośników historii. Ruiny zabudowań indiańskich, hiszpańskie misje i przygraniczne forty to obrazy odległych czasów – często całe wieki starszych niż USA.

Arizona to także światowe centrum astronomiczne. W górach w okolicach Tucson znajduje się 30 potężnych teleskopów – nigdzie na świecie nie ma ich tylu na jednym obszarze.

Przeczytaj również:  Czasy prehistoryczne

Odwiedź nasz sławny Wielki Kanion, jedno z najciekawszych miejsc widokowych na świecie. Zobacz Malowaną Pustynię i Skamieniały Las, weź udział w ceremoniach indiańskich, hiszpańskiej fieście i rodeo. W naszym stanie odbyło się pierwsze rodeo w USA.

W Arizona Cowboy College można nauczyć kowbojskich umiejętności. Uczniowie tej szkoły przez tydzień żyją życiem kowboja, sypiając pod gołym niebem, gotując sobie jedzenie na ognisku i rzucając lassem. Pewien 70-letni nowojorczyk powiedział: „Przybyłem tu jako mieszczuch, wyjeżdzam jako kowboj”. Większość z nas nie ruodziła się tutaj i dlatego jesteśmy bardzo przyjaźni dla przybyszy. Z wielką przyjemnością pokażemy Ci nasz stan.

Ludność: 3 677 985 osób.
Skrót: Az
Stolica: Phoenix (983 403)
Większe miasta: Tucson (405 390), Mesa (288 091).
Powierzchnia: 295 276 Km kwadratowych.
Pochodzenie nazwy: Od indiańskiego słowa arizonac oznaczającego „małe źródło”.
Rolnictwo: Bydło, bawełna, mleko, sałata.
Przemysł: Produkcja środków transportu, sprzętu elektrycznego i aparatury naukowej.
Ważniejsze firmy: ———-
Podatek od sprzedaży: 5 do 8 procent.
Zasoby naturalne: Miedź, złoto, ropa naftowa, pumeks, srebro, kamień, uran, węgiel.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca 27°C.
Przeciętna temperatura stycznia: 5°C.