Idaho

0
131
3/5 - (1 vote)

Jeśli lubisz serdecznych ludzi i ziemniaki, spodoba ci się tutaj. Sława ziemniaków z ldaho jest w pełni zasłużona i wielu z nas jada je do każdego posiłku. Żyzne gleby, bogate złoża różnych minerałów, gęste lasy i obfitość zasobów wody sprawiają, że nasz stan jest pod wieloma względami bogaty.

Jesteśmy dumni z piękna naszych krajobrazów i spokojnego rytmu życia. Cudami przyrody w naszym stanie zachwycają się co roku tysiące turystów. Ośnieżone szczyty górskie, rwące potoki, spokojne jeziora i urwiste kaniony są doskonałym miejscem do wędrówek, łowienia ryb i spływów kajakowych. Hen’ s Canyon jest głębszy niż Grand Canyon, a wodospad Shoshone Fans na Snake River spada z wysokości większej niż Niagara.

ldaho to ostatni obszar Stanów Zjednoczonych odkryty przez Europejczyków, którzy pojawili się tu dopiero w roku 1805. Później przez ldaho ciągnęły na Zachód wozy osadników. W południowym ldaho jest pięć historycznych szlaków, na których wciąż widać ślady kół.

Złoto można znaleźć w każdym hrabstwie ldaho, a pierwsi poszukiwacze trafili tu w latach sześćdziesiątych XIX wieku. W nadziei na szybkie wzbogacenie się przybyły tu tysiące ludzi. Po nich zjawili się farmerzy i ranczerzy. Kopalnie złota wyczerpały się i poszukiwacze przenieśli się gdzie indziej, ale inni zostali i stworzyli nasz stan. W ldaho można też znaleźć różnego rodzaju drogie kamienie – niektóre nie występują nigdzie indziej.

W 1955 roku Arco stało się pierwszym miastem na świecie zaopatrywanym wyłącznie w energię z elektrowni jądrowej. Ten duch nowoczesności utrzymuje się w ldaho do dziś, ponieważ Boise jest jednym z ośrodków przodujących jeśli chodzi o innowacyjne technologie.

Najdłuższa ulica w USA znajduje się w Island Park. Ma 53 kilometry i biegnie przez osiedla, które połączono w jedno miasto. Odwiedź jezioro Coeur d’Alene oraz Lava Hot Springs, gorące źródła, z których codziennie biją 23 miliony litrów wrzącej wody mineralnej.

Przeczytaj również:  Studia w USA

Spróbuj spływu łodzią, z wytrawnym przewodnikiem, przez Heli’s Canyon i po Salmon River. W lasach, górach i na równinach Idaho można polować na jelenie, niedźwiedzie, łosie, bażanty i kaczki. W rwących strumieniach i spokojnych jeziorach można łowić łososie, pstrągi i inne gatunki ryb. Zobacz też rodeo i spróbuj pojeździć na nartach na jednych z najpopularniejszych tras na świecie.

Powinieneś wiedzieć, że w naszym stanie półciężarówkę nazywamy „outfit” (strój). Pewna kobieta z Idaho, która przeniosła się do innego stanu, poszła na rozmowę do banku w sprawie pożyczki i powiedziała, że potrzebuje 20 tysięcy dolarów na „strój”. Urzędnik bankowy zdurniał się i zapytał: „Po co pani takie drogie ubranie?”.

Ludność: 1 011 986 osób.
Skrót: Id
Stolica: Boise (125 738)
Większe miasta: Pocatello (46080), Idaho Falls (43 929)
Powierzchnia: 216 456 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Nieznane.
Rolnictwo: Bydło, ziemniaki, mleko, siano, pszenica, jęczmień, buraki cukrowe. Idaho produkuje najwięcej ziemniaków spośród wszystkich stanów.
Przemysł: Spożywczy, chemiczny, maszynowy, drzewny, elektrotechniczny.
Ważniejsze firmy: Albertson’ s, Boise Cascade, Micron Technology.
Podatek od sprzedaży: 5 do 7 procent
Zasoby naturalne: Srebro, fosfaty, molibden, złoto i inne cenne minerały, lasy i żyzne gleby.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 19°C.
Przeciętna temperatura stycznia: -5°C.