Wirginia

0
177
5/5 - (1 vote)

Wirginia ma bardzo burzliwą historię. Tutaj rozgrywały się decydujące wydarzenia i bitwy wojny rewolucyjnej i secesyjnej. Jesteśmy bardzo przywiązani do naszych rodzinnych stron i wolności. Podczas wojny rewolucyjnej sprawa niepodległości Ameryki zyskała najliczniejsze poparcie właśnie w Wirginii. To w Richmond, podczas konwencji stanowej, Patrick Henry wygłosił słynną mowę kończąc ją słowami: „Czy życie jest tak cenne lub pokój tak miły, aby kupować je za cenę kajdan i niewoli? Uchowaj Boże! Nie wiem, co wybiorą inni, ale jeśli chodzi o mnie, Panie, daj mi wolność lub śmierć!”

Pierwszą angielską osadę założono w Jamestown w 1607 roku. Osiem lat później powstała pierwsza instytucja przedstawicielska w Ameryce, House of Burgesses. Z Wirginii wywodziło się ośmiu prezydentów USA, w tym pierwszych pięciu: George Washington, Thomas Jefferson, James Madison, James Monroe, William Henry Harrison, John Tyler, Zachary Taylor i Woodrow Wtlson. Wirginię nazywa się czasami „matką prezydentów” .

Doskonałym obrazem naszej przeszłości jest Williamsburg, kolonialna stolica Wirginii, której przywrócono dawny czar. To była siedziba „starego dominium”.

Mieliśmy burzliwą historię, ale bardzo cenimy ogładę i dobre maniery. Niektórym może to wydać się staroświeckie, ale dżentelmen z Wirginii zawsze przytrzyma drzwi, by przepuścić damę.

Thomas Jefferson założył w Charlottesville University ofVirginia. To najstarszy uniwersytet stanowy, jak również jedna z najbardziej prestiżowych szkół w kraju. Wiele budynków, w tym piękna biblioteka, zostało zaprojektowanych przez samego Jeffersona i wciąż służy dzisiejszym użytkownikom.

Wielu mieszkańców północno-wschodniej Wirginii pracuje w Waszyngtonie. To piękne tereny, ale w Wirginii jest takich o wiele więcej. Jeśli będziesz mógł, obejrzyj cały stan. Przyjmiemy cię z prawdziwie południową gościnnością.

Ludność: 6 216 568 osób.
Skrót: Va
Stolica: Richmond (203 056)
Większe miasta: Virginia Beach (393 069), Norfolk (261 229)
Powierzchnia: 105 149 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Na część królowej Elżbiety I, „królowej dziewicy (virgin queen)”.
Rolnictwo: Bydło, mleko, kurczaki, tytoń.
Przemysł:
Ważniejsze firmy: Mobil, Federal Home Loan Mortgage, CSX, US Airways Group, Dominion Resources, Circuit City Group, Fort James Corporation, Reynolds Metais.
Podatek od sprzedaży: 3,5 do 4,5 procent.
Zasoby naturalne: Żyzne gleby, węgiel.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 24°C.
Przeciętna temperatura stycznia: 2°C.
Przeczytaj również:  Dlaczego Amerykanie boją się lekarzy czyli amerykańska służba zdrowia