Wisconsin

0
171
Rate this post

Wisconsin to kraina mleka. Nasze produkty mleczne znane są w całych Stanach Zjednoczonych. Mamy 1,6 miliona mlecznych krów, które co roku dają mleko dla 42 milionów ludzi, masło dla 68 milionów i ser dla 86 milionów.

Obserwując migawki z footballu amerykańskiego, zauważyliście być może kibiców drużyny Green Bay Packers z nakryciami głowy w kształcie kawałka sera. Nawet pośród amerykańskich fanów sportu znanych z oddania swoim drużynom kibice Packersów zdecydowanie się wyróżniają. Na ogół jesteśmy normalnymi, racjonalnymi ludźmi, ale kiedy gra nasza ukochana drużyna, wariujemy. Na jej mecze niemal nie sposób dostać biletów. Wielu kibiców nosi gąbkowe czapki w kształcie kawałka sera. Zwyczaj ten powstał, gdy zaakceptowaliśmy pogardliwe określenie mieszkańców naszego stanu „serogłowi”. Niedawno pewien samolot musiał awaryjnie lądować i jeden z pasażerów, fan Packersów; który nie rozstawał się ze swoją czapką, twierdził, że to ona uchroniła go od obrażeń głowy.

Być może jesteśmy serogłowi, ale Wisconsin to także jeden z najbardziej postępowych stanów USA. Ruch reformatorski zwany progresywizmem rozpoczął się w Wisconsin na początku dwudziestego wieku. W naszym stanie po raz pierwszy odbyły się bezpośrednie prawybory, jako pierwsi ustanowiliśmy przepisy dotyczące instytucji użyteczności publicznej i kolei, pierwsi zapewniliśmy emerytury nauczycielom, uchwaliliśmy płacę minimalną i znieśliśmy karę śmierci. W Wisconsin działały pierwsze szkoły przygotowujące wiejskich nauczycieli, a także pierwsze szkoły zawodowe, kursy korespondencyjne i przedszkola. Również nasz stan jako pierwszy wprowadził obowiązkowe stosowanie pasów bezpieczeństwa.

Milwaukee jest jednym z głównych ośrodków finansowych Środkowego Zachodu. W Madison, Milwaukee i La Crosse znajdują się znane w całych Stanach Zjednoczonych centra medyczne. Porty położone przy jeziorach Michigan i Górnym służą handlowi wewnętrznemu i zagranicznemu.

W naszym stanie znajduje się siedziba firmy Harley Davidson, produkującej znane na całym świecie motocykle. Co roku, kiedy w Milwaukee odbywa się spotkanie akcjonariuszy, zjeżdżają tu entuzjaści harleyów z całego świata.

Przeczytaj również:  Szkoła Durban

Kiedy zatrzyma cię policjant, nie musisz się denerwować. Kampania „Zaprzyjaźnij się z policjantem” zdobyła sobie w Wisconsin sporą popularność. Policja może zatrzymywać kierowców na przykład po to, by pochwalić ich za dobrą jazdę. W ramach tego programu rozdaje się nawet darmowe bilety na mecze koszykówki.

Milwaukee Summerfest to największy w USA festiwal muzyczny z ponad 2500 wykonawcami i potrawami kuchni całego świata.

Spróbuj naszego najbardziej popularnego dania, które wskazuje naszych niemieckich przodków, to znaczy piwa z kiełbaskami. Spróbuj też napoju z mleka w proszku, wynalezionego w 1887 roku przez Williama Horlicka. Jeśli szukasz studzienki z pitną wodą, pytaj, gdzie jest „bubbler”. I oczywiście musisz skosztować sera.

Ludność: 4 062 608 osób.
Skrót: Wi
Stolica: Madison (191 262)
Większe miasta: Milwaukee (628 088), Green Bay (96 466)
Powierzchnia: 145 414 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Od indiańskiego słowa oznaczającego „rzekę zbierającą wszystkie wody”
Rolnictwo: Mleko. Wisconsin jest największym w USA producentem mleka, a przoduje także w produkcji buraków cukrowych, zielonego groszku i fasolki.
Przemysł: Maszynowy (silniki, turbiny), budowlany, spożywczy (masło, sery, puszkowane warzywa), papierniczy, metalowy. Wisconsin produkuje więcej masła niż jakikolwiek inny stan; stąd pochodzi też około 25 procent krajowej produkcji sera.
Ważniejsze firmy: Northwestern Mutual Life, Johnsons Controls, Man. power, Case, American Pamily Insurance Group, Harley Davidson.
Podatek od sprzedaży: 5 do 6 procent.
Zasoby naturalne: Żyzne gleby, obfite zasoby wodne, lasy, tłuczeń, piasek i żwir.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 21°C.
Przeciętna temperatura stycznia: -10°C.