Zachodnia Wirginia

0
230
5/5 - (1 vote)

Słowa popularnej piosenki opisują Zachodnią Wirginię jako „prawie niebo”, a jej mieszkańcy się z tym zgadzają. Nasz stan nazywany jest czasem „Szwajcarią Ameryki Północnej” ze względu na piękno jej gór.

Górzysty charakter Zachodniej Wirginii wpłynął decydująco na historię, mieszkańców i gospodarkę stanu. Niektóre doliny są tak trudno dostępne, że nie zostały zasiedlone aż do dwudziestego wieku. Rolnictwo na taką skalę jak w sąsiedniej Wirginii jest tu niemożliwe.

Zachodnia Wirginia oderwała się od Wirginii w 1861 roku, ale tendencje separatystyczne istniały już od co najmniej stu lat. Wschodnia część stanu, zdominowana przez właścicieli plantacji i niewolników, była nadmiernie reprezentowana w stanowej legislaturze i uchwalała ustawy korzystne dla swojego regionu. Mieszkańcy zachodniej części byli na ogół drobnymi farmerami, którzy nie mieli niewolników: W 1776 roku jej przedstawiciele złożyli petycję do Kongresu Kontynentalnego w sprawie oddzielenia się od Wirginii, ale jej nie uwzględniono. Niechęć i konflikty trwały do wybuchu wojny secesyjnej, która stworzyła okazję do separacji.

Po wojnie secesyjnej gospodarka Zachodniej Wirginii została zdominowana przez przemysł energetyczny. Wydobywano tu trzy podstawowe paliwa: węgiel, ropę naftową i gaz ziemny. Złoża ropy były niewielkie i dostawy z nich wkrótce zastąpiło wydobycie z bogatszych pól w innych stanach. Przemysł węglowy, skoncentrowany w rejonie Appalachów, ucierpiał znacznie po znalezieniu w kraju innych źródeł energii. Zamknięto wiele kopalni. Nieliczne nadal działają, ale nie na dawną skalę. Zmiany te miały katastrofalny wpływ na gospodarkę stanu. Obecnie staramy się o przestawienie naszej gospodarki i poszukujemy inwestorów.

Mieszkańcy Zachodniej Wirginii są często przedmiotem niewybrednych żartów. Są one na ogół krzywdzące lub wręcz nietrafne. Jesteśmy dumni z naszej gościnności i serdeczności. Przyjedźcie i zobaczcie sami. Są u nas liczne jarmarki i wystawy sztuki ludowej regionu, na które ściągają ludzie z całego kraju. Szczególnie znane jest nasze szkło artystyczne i pikowane kołdry.

Przeczytaj również:  Pismo
Ludność: 1 801 625 osób.
Skrót: Wv
Stolica: Charleston (57 287)
Większe miasta: Huntington (54 844), Wheeling (34 882), Parkersburg (33 862)
Powierzchnia: 62 759 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Na część królowej Elżbiety I, „królowej dziewicy (virgin queen)”.
Rolnictwo: Bydło, mleko, kurczaki, tytoń.
Przemysł: Wydobywczy, chemiczny, metalurgiczny, wyroby ze szkła.
Ważniejsze firmy:
Podatek od sprzedaży: 6 procent.
Zasoby naturalne: Węgiel, gaz ziemny.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 22°C.
Przeciętna temperatura stycznia: 0°C.