New York

0
238
4/5 - (1 vote)

To George Washington nadał nazwę Stan Imperialny podczas podróży w 1784 roku, kiedy powiedział o Nowym Jorku jako „centrum imperium”. Trudno było Washingtonowi jednak choćby wyobrazić sobie, jak prorocze okażą się jego słowa. Nowy Jork jest jednym z najbardziej zróżnicowanych etnicznie stanów USA. Imigranci osiedlali się tu licznie od początku dziejów naszego kraju. W rezultacie można powiedzieć, że w Nowym Jorku mówi się niemal wszystkimi językami świata. W 1626 roku holenderski gubernator Nowego Amsterdamu kupił wyspę Manhattan od miejscowych Indian za 24 dolary. Holendrzy kontrolowali ten obszar do 1664 roku, kiedy przejęli go Anglicy i nazwali Nowym Jorkiem. Brytyjczycy okupowali miasto Nowy Jork przez większość Wojny Rewolucyjnej, a niemal jedna trzecia wszystkich bitew tej kampanii rozegrała się w stanie Nowy Jork. Nowy Jork stał się stolicą unii po rewolucji i tam wprowadzono na urząd prezydencki George’a Washingtona.

Nie należy stawiać znaku równości pomiędzy stanem i miastem Nowy Jork. Osiemdziesiąt pięć procent mieszkańców stanu żyje na obszarach miejskich, a zdecydowana ich większość – w samym mieście Nowy Jork. Wciąż jednak pozostaje 15 procent, czyli 2,7 miliona ludzi żyjących w mniejszych skupiskach. To więcej niż całe populacje wielu innych stanów USA.

MIASTO NOWY JORK – Nie ma takiego drugiego miejsca na ziemi jak New York City. Jest to wprawdzie finansowa, kulturalna, wydawnicza i intelektualna stolica kraju – ku pewnej irytacji innych miast – ale miasto Nowy Jork nie jest bardzo reprezentatywne dla Stanów Zjednoczonych. Być może lepiej byłoby je określić jako miasto światowe niż miasto amerykańskie. New York City obejmuje pięć gmin: Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx i Staten Island. Większość ludzi biznesu i turystów przebywa wprawdzie na Manhattanie, ale na przykład mieszkańcy Brooklynu nie zgodzą się, by tylko Manhattan nazywać „miastem” (the city). Obszar metropolii nowojorskiej zajmuje około 200 kilometrów kwadratowych, w tym południową część Connecticut i północną stanu New Jersey. Obszar ten, z wieloma miastami, ma gęstą sieć połączeń kolejowych i autostrad, z których korzystają ludzie dojeżdżający do pracy. Uwaga: Newark, New Jersey i New York City oddziela od siebie tylko rzeka. Nie pomyl tych miast.

Przeczytaj również:  „Obywatelu, posprzataj śmieci” czyli program Adopt a Highway

CIEKAWOSTKI:
– W 1952 roku w Nowym Jorku powstaje siedziba ONZ.
– Mieszkańcy Nowego Jorku są bardzo dumni z tego, że mieszkają, jak sądzi wielu, w najbardziej ruchliwym i najciekawszym mieście świata. Uważają, że każdy chciałby tu mieszkać, i bywa, iż niewiele wiedzą o reszcie Stanów Zjednoczonych. Niektórzy wykazują nawet postawę, którą można by określić: „Pomiędzy Nowym Jorkiem i Los Angeles nie ma nic”. W Nowym Jorku można znaleźć wszystko. Jest tu na przykład tak wiele restauracji, że przez całe lata, można by jeść codziennie każdy posiłek w innej!
– Wskaźnik przestępczości w Nowym Jorku znacząco spadł w ostatnich latach dzięki inicjatywom mieszkańców i policji. Goście odwiedzający to miasto powinni jednak wciąż zachowywać ostrożność. Należy uważać na kieszonkowców. Zapytaj swoich gospodarzy o rejony, których trzeba unikać.
– Muzycy jazzowi lat trzydziestych określali miasta slangowym terminem „jabłko”. Nowy Jork, szczyt sukcesu, został Wielkim Jabłkiem (Big Apple).
– Jest tu wiele miejsc wartych obejrzenia. Wymienić można choćby tylko Statuę Wolności, Wall Street, Broadway, Central Park i Empire State Building.

Ludność: 18 440 505.
Skrót: NY
Stolica: Albany (101 082).
Większe miasta: Nowy Jork (7 322 564),
Buffalo (328 123),
Rochester (231 636).
Powierzchnia: 127 200 Km kwadratowych.
Pochodzenie nazwy: Na cześć księcia Yorku.
Rolnictwo: Bydło, trzoda chlewna, mleko, siano, kukurydza.
Przemysł: Maszynowy, chemiczny, elektrotechniczny, usługi finansowe, media, wydawnictwa, produkcja aparatury naukowej.
Ważniejsze firmy: Swoją siedzibę ma tu więcej firm z listy 500 czasopisma Fortune niż w jakimkolwiek innym stanie. Oto przykłady:
IBM,
Phillip Morris,
AT&T;,
Texaco,
Citicorp,
Chase Manhattan,
TIAA-CREF,
PepsiCo.
Podatek od sprzedaży: 4-8,5 procent.
Zasoby naturalne: Żyzne gleby, cynk, talk, ołów, energia wodna.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 21°C.
Przeciętna temperatura stycznia: -6°C.