Ohio

0
57
5/5 - (1 vote)

Ohio to duży stan z trzema odrębnymi regionami: Wielkie Jeziora na północy, równiny na zachodzie oraz wyżyna appalachijska obejmująca nie ma całą wschodnią część Ohio. Tutaj powstała pierwsza zawodowa drużyna baseballowa w Ameryce. Cincinnati Red Stockings (obecnie Cincinnati Reds) istnieje od 1869 roku. Naszą prawdziwą pasją jest jednak football. Pierwszy mecz amerykańskiego footballu rozegrano w Canton w Ohio, gdzie dziś znajduje się galeria sław footballu. Rozgrywki footballowe na różnych poziomach – w tym szkolnym i uczelnianym – są ważną częścią życia mieszkańców Ohio.

Nazywamy nasz stan „Matką prezydentów”, ponieważ tu urodziło się siedmiu prezydentów USA. Mamy też inny powód do durny. John Mer Langston wybrany na urząd w Brownhelm w 1855 roku był prawdopodobnie, pierwszym amerykaninem wybranym w USA na urząd publiczny.

Szczycimy się również naszym wkładem w historię lotnictwa. Pierwsze loty braci Wright odbywały się w Dayton. Z Ohio pochodzi także dwóch sławnych kosmonautów: Neil Armstrong, pierwszy człowiek na Księżycu, coraz John Glenn, pierwszy astronauta amerykański, który okrążył Ziemię, a w wieku 77 lat powrócił w kosmos. W sumie z Ohio pochodzi 23,astronautów – więcej niż z jakiegokolwiek innego stanu.

Ohio to jeden z najbardziej uprzemy. sławionych stanów USA, ale Cleveland i Columbus to także ważne ośrodki finansowe i medyczne.

W południowym Ohio można czasem usłyszeć nieco inną wymowę. Na przykład słowo „wash” wymawia się tu worsh. Trzeba też wiedzieć, że w południowym Ohio słowo „Please?” („Proszę?”) oznacza to, co gdzie indziej „Pardonme” („Słucham”).

To prawda, że lubimy jeść okonie. Jeśli pochodzisz z okolic, w których okoni używa się tylko jako żywej przynęty, spróbuj okonia prosto z jeziora Erie. Polubisz je.

Będąc w Ohio, odwiedź Cedar Point, wielki park rozrywki nad jeziorem Erie. W Cleveland Museum of Art znajduje się jedna z najwspanialszych kolekcji sztuki. Trzeba też zobaczyć muzeum i galerię sław rock and rolla w Cleveland, muzeum footballu w Canton i muzeum amerykańskich sił powietrznych w Dayton. Warto również obejrzeć prehistoryczne kurhany . wznoszone przez rdzennych Amerykanów. Były to zarówno grobowce, jak i kopce w kształcie zwierząt.

Przeczytaj również:  Alabama
Ludność: 10 887 325 osób.
Skrót: Oh
Stolica: Columbus (632 910)
Większe miasta: Cleveland (505 616), Cincinnati (364 040), Toledo (332 943), Akron (223 019)
Powierzchnia: 107 040 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Od słowa z języka Irokezów oznaczającego „wielką rzekę”.
Rolnictwo: Kukurydza, soja, mleko, trzoda chlewna, bydło, siano.
Przemysł: Samochodowy, lotniczy, mięsny, metalowy, produkcja napojów alkoholowych.
Ważniejsze firmy: Procter & GambIe, Kroger, Federated Department Stores, Goodyear Tire & Rubber, N ationwide Insurance Enterprise, Cardinal Health, NCR.
Podatek od sprzedaży: 5 do 7 procent
Zasoby naturalne: Żyzne gleby, węgiel, gaz ziemny, sól.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 23°C.
Przeciętna temperatura stycznia: 2°C.