Utah

0
57
4/5 - (2 votes)

Jeśli szukasz pracowitych i rzetelnych ludzi ceniących nade wszystko wartości rodzinne, jesteś we właściwym miejscu. Nazywa się nas Stanem Pszczelarzy nie dlatego, że mamy pszczoły, ale dlatego, iż symbolizuje to pracowitość mieszkańców. Poczujesz to z chwilą, gdy wylądujesz na naszym lotnisku.

Mamy jeden z najniższych w USA wskaźników bezrobocia i jeden z najlepszych wyników, jeśli chodzi o procent uczniów, którzy kontynuują naukę na wyższym poziomie.

Utah to ośnieżone szczyty górskie, piękne, czerwone kaniony i rozległe pustynie, ale także wiele minerałów takich jak ropa naftowa, węgiel, miedź, złoto i oczywiście sól.

Salt Lake City to centrum finansowe i przemysłowe regionu. Aby zrozumieć nasz stan, musisz wiedzieć coś o Kościele Jezusa Chrystusa Świętych Dnia Ostatniego. Ta wspólnota religijna została założona przez Josepha Smitha VI 1830 roku. Członkowie tego kościoła, zwani mormonami, byli prześladowani i skazywani na wygnanie z różnych stanów. W 1847 roku Brigbam Young poprowadził grupę mormonów z Illnois w okolice Salt Lake City. Dziś mormoni stanowią 70 procent mieszkańców stanu Utah. Mormoni chętnie odpowiadają na pytania dotyczące ich religii. Chcą szerzyć swoją wiarę, ale nie narzucają się z nią. Nie potępiają też wyznawców innych religii. Jeśli nie chcesz słuchać o ich wierze, powiedz to grzecznie, a oni uszanują twoją wolę. Mormoni nie piją alkoholu ani napojów zawierających kofeinę, w tym kawy, herbaty i coli. Również nie palą.

To prawda, że niektórzy mormoni przybyli do Utah w 1847 roku byli poligamistami. W 1890 roku jednak Kościół Mormoński zalecił swoim wyznawcom porzucenie poligamii, która w 1904 roku stała się nielegalna. Nie żartuj z tego tematu ani nie poruszaj go.

Nie zakładaj, że każdy mieszkaniec Utah jest mormonem, ponieważ 30 procent, a to sporo, nie należy do tego kościoła.

Skorzystaj z wielu możliwości rekreacji oferowanych przez Utah. Przyłącz się do milionów turystów, którzy korzystają z naszych lasów, gór, jezior i rzek. Można tu jeździć na rowerze, pływać łódką, łowić ryby i polować. Większość naszego stanu to pustynie, ale w górach są doskonałe warunki narciarskie. Jeśli nie byłeś tu wcześniej, przyjedź na Olimpiadę do Park City w 2002 roku.

Przeczytaj również:  Pismo

Nie przegap okazji wykąpania się w Wielkim Słonym Jeziorze, śródlądowym morzu, które jest jednym z cudów przyrody. Jest bardziej słone niż oceany – zasolenie jest tak duże, że można pływać, unosząc się na wodzie. To największe naturalne jezioro na zachód od Missisipi. Musisz też zobaczyć Rainbow Bridge w Glen Canyon. To największy kamienny most na świecie.

Warto także odwiedzić tor w Bonneville na dnie wyschniętego jeziora, ,gdzie bije się światowe rekordy szybkości. Pojazdy uzyskują tu prędkość około 1000 kilometrów na godzinę.

Oprócz piękna przyrody naszego stanu zobacz też dokonania ludzi z Utah. Odwiedź TempIe Square w Salt Lake City i zobacz Świątynię Mormonów (budowaną przez czterdzieści lat) oraz Salt Lake Tabernacle sławne ze swoich ogromnych organów i chóru. Warto postarać się o bilety na występy Mormon Tabernacle Choir, które odbywają się w niedziele w Salt Lake City.

Ludność: 1 727 784 osób.
Skrót: Ut
Stolica: Salt Lake City (159 963)
Większe miasta: West Vałley City (86 976), Provo (86 835)
Powierzchnia: 219 902 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Od słowa z języka Indian Ute oznaczającego „ludzi gór”.
Rolnictwo: Bydło, mleko.
Przemysł: Spożywczy, maszynowy, poligraficzny, produkcja sprzętu transportowego, oprogramowania i aparatury naukowej.
Ważniejsze firmy: American Stores, Novell.
Podatek od sprzedaży: 4,75 do 7 procent
Zasoby naturalne: Ropa naftowa, węgiel, gaz ziemny.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 23°C.
Przeciętna temperatura stycznia: -4°C.