Wyoming

0
249
4/5 - (1 vote)

Jesteśmy stanem równych szans. W 1869 roku Wyoming przyznał prawo głosu kobietom i wprowadził wybieralność urzędników. To była pierwsza ustawa tego rodzaju w USA, która dała motto naszemu stanowi. Motywy były jednak prozaiczne. Zakładano, że takie prawo przyciągnie nowych osadników. Dzięki dopuszczeniu do głosu kobiet zwiększyła się liczba uprawnionych do głosowania i Wyoming mógł szybciej uzyskać status stanu. Tradycja równouprawnienia utrzymała się jednak i w 1925 roku Wyoming wybrał jako pierwszy kobietę, Nellie Taloe Ross, na gubernatora.

Jesteśmy bardzo radzi, że w naszym stanie nie ma zbyt wielu ludzi, do tego stopnia, że niechętnie patrzylibyśmy na zwiększanie się liczby mieszkańców. Jesteśmy przyjaźni, ale lubimy przestrzeń. W naszym stanie można usłyszeć, że dobry sąsiad to taki, który oddalony jest co najmniej o półmili. Niektórzy woleliby wręcz, aby ludzie nie odwiedzali Wyoming, tak bardzo zależy nam na spokoju. Jeden z oddziałów naszej ochotniczej straży pożarnej sprzedaje nawet czapki z napisem: „Wyoming gryzie. Idź i powiedz to znajomym”.

Niestety nie w pełni udaje się nam trzymać przybyszy z daleka. Jackson Hole to rejon popularny wśród gwiazd filmu i finansistów, którzy spędzają tu wakacje, kupują rancza i udają, że są kowbojami.

Jeśli lubisz piękno gór, trafiłeś we właściwe miejsce. Miliony turystów odwiedzają co roku Yellowstone, największy park narodowy w USA.

Nasze bogactwo to ziemia. Połowę naszego stanu zajmują pastwiska i jest to prawdziwie kowbojski stan. Bardzo cenimy sobie naszą dziką przyrodę i podejmujemy wysiłki na rzecz jej ochrony. W Wyoming powstał pierwszy park narodowy (Yellowstone), pierwszy pomnik przyrody Devil’s Tower i pierwszy park leśny Grand Teton.

Połowa stanu to pastwiska, ale na naszej prerii jest też wiele szybów naftowych. Ze względu na zasoby ropy naftowej, gazu ziemnego, węgla i innych minerałów Wyoming to także stan przemysłu wydobywczego. Ponad połowa ziemi należy do rządu federalnego, który sprawuje na niej kontrolę nad wydobyciem, wypasem i wyrębem.

Przeczytaj również:  Floryda - historia
Ludność: 455 975 osób. Wyoming ma najmniejszą liczbę mieszkańców, ale jest dziewiątym ze wszystkich stanów USA pod względem wielkości.
Skrót: Wy
Stolica: Cheyenne (50 008)
Większe miasta: Casper (46 742), Laramie (26 687)
Powierzchnia: 253 349 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Od indiańskiego słowa oznaczającego „góry poprzecinane dolinami”.
Rolnictwo: Bydło.
Przemysł: Ropa naftowa, węgiel, gaz ziemny.
Ważniejsze firmy:
Podatek od sprzedaży: 4 do 6 procent
Zasoby naturalne: Ropa naftowa, węgiel, gaz ziemny.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 20°C.
Przeciętna temperatura stycznia: -8°C.