Vermont

0
147
4/5 - (1 vote)

Zielone Góry, które dały nazwę naszemu stanowi, przebiegają przez cały Vermont. Jesienią, kiedy liście zmieniają kolor, Zielone Góry stają się pomarańczowe. Ponad dwie trzecie mieszkańców stanu żyje na obszarach wiejskich, to więcej niż w jakimkolwiek innym stanie. Szczycimy się tym, że nasz stan nie jest przeludniony. I W roku 1609 obszar ten za własność Francji uznał Samuel de Champlain. Silne wpływy francusko-kanadyjskie wciąż są obecne w nazewnictwie miejscowości i nazwiskach mieszkańców. Green Mountain Boys, gwardia obywatelska, walczyli w czasie rewolucji, jednak Vermont nie należał do pierwszych trzynastu kolonii, ponieważ był niezależną republiką. W uznaniu dla zasług wojennych 4 marca 1791 roku Vermont został jako pierwszy stan dołączony do nowego związku.

Mimo że przemysł jest istotny, przede wszystkim staramy się o zachowanie naszego środowiska naturalnego. Ustawa 250 reguluje w najdrobniejszych szczegółach, co wolno tu budować i jak należy uwzględniać krajobraz, by go nie szpecić ani nie zakłócać.

Nasza najbardziej znana firma, Ben & Jerry’s Ice Cream, uwzględnia tę troskę o środowisko w swojej korporacyjnej filozofii. Przykład Ben &Jerry;’s zdobywa coraz większe uznanie, a nawet naśladowców wśród firm amerykańskich.

Goście odwiedzający Vermont muszą oczywiście spróbować naszego syropu klonowego. Popularne są także nasze produkty mleczne, a zwłaszcza ostry cheddar.

Ludność: 564 964 osób.
Skrót: VT
Stolica: Montpelier (52000).
Większe miasta: Burlington (39 127),
Rutland (18230).
Powierzchnia: 24 903 Km kwadratowych.
Pochodzenie nazwy: Z francuskiego „zielona góra”.
Rolnictwo: Mleko.
Przemysł: Poligraficzny, elektroniczny, mleczarski.
Ważniejsze firmy: —-.
Podatek od sprzedaży: 5 procent.
Zasoby naturalne: Lasy.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 20°C.
Przeciętna temperatura stycznia: -8°C.

 

Przeczytaj również:  Wakacyjne staże w Londynie i Brukseli!