Waszyngton

0
171
5/5 - (1 vote)

Mieszkańcy stanu Waszyngton są uprzejmi i przyjaźni. Jesteśmy dumni z naszego stanu i wysokiego poziomu życia, który w ostatnich latach przyciągnął tu wielu ludzi. Przybysze są mile widziani, ale chcemy, aby szanowali środowisko naturalne i nasz styl życia. Zachęcamy do zakładania nowych firm, ale nie chcemy się stać drugim N owym Jorkiem czy Los Angeles. Przyjedź tu na jakiś czas, ale uważaj – może się okazać, że chcesz tu zostać na zawsze.

Seattle znane jest ze swoich kawiarni i programistów komputerowych. Niedawna moda na picie kawy rozpoczęła się podobno w Seattle, a faktycznie pijemy jej bardzo dużo. W tym mieście zaczynał działać obecny lider tej branży, Starbucks Coffee. W pobliskim Redmond swoją główną siedzibę ma Microsoft. Wprawdzie ludzie pracujący dla Microsft są często przedmiotem żartów, ale stworzyli firmę, która jest najwięcej warta, to znaczy ma największą kapitalizację spośród wszystkich przedsiębiorstw amerykańskich.

Firmy z Seattle znane są ze swej doskonałej obsługi klienta. Nordstrom, nasza lokalna sieć sklepów, która obecnie rozszerza swą działalność na teren całego kraju, zaczął stosować praktykę polegającą na tym, że można zwrócić każdy zakupiony towar bez względu na jego stan i nawet bez dowodu zapłaty. Praktyka ta została przyjęta przez inne lokalne firmy i zyskuje obecnie naśladowców w całych Stanach Zjednoczonych. Życie kulturalne Seattle stoi na bardzo wysokim poziomie. Mamy więcej teatrów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców niż jakiekolwiek inne miasto oprócz Nowego Jorku. Seattle znane jest również z muzyki, zarówno klasycznej, jak i popularnej.

Niektórzy narzekają, że mamy bardzo deszczową pogodę. Może to i prawda, ale właśnie dlatego nasz stan jest tak zielony i piękny. N a naszym wybrzeżu rosną największe na świecie lasy deszczowe strefy umiarkowanej. Mamy wyjątkową przyrodę i chcemy ją chronić. Waszyngton ma jeden z najwyższych w kraju wskaźników recyklingu i często jest pionierem w kwestiach związanych z ochroną środowiska. Nasz stan przoduje także w produkcji soczewicy, fasolki, chmielu, malin, oleju miętowego i wiśni, ale najsławniejszym produktem są jabłka. Hodujemy wiele odmian jabłek, głównie w środkowej i zachodniej części stanu. Musisz ich spróbować. Warte zainteresowania są także nasze wytwórnie win i browary.

Przeczytaj również:  Times Square
Ludność: 4 887 941 osób.
Skrót: Wa
Stolica: Olympia (33 840)
Większe miasta: Seattle (516 259), Spokane (177 196), Tacoma (176 664)
Powierzchnia: 176 446 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Na część George’a Washingtona.
Rolnictwo: Drewno, mleko, bydło, pszenica, jabłka.
Przemysł: Lotniczy, informatyczny, okrętowy, spożywczy, papierniczy i drzewny.
Ważniejsze firmy: Boeing, Costco, Microsoft, Weyerhauser, Washington Mutual, Paccar, Nordstrom, Safeco, Airborne Freight.
Podatek od sprzedaży: 6,5 procent.
Zasoby naturalne: Obfite zasoby wodne, drewno, żyzne gleby.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 19°C.
Przeciętna temperatura stycznia: -1°C.