Pensylwania

0
61
5/5 - (1 vote)

Pensylwania, tak jak wiele pierwszych kolonii amerykańskich, została założona przez ludzi szukających swobody religijnej. William Penn był kwakrem i grupa ta, przywiązana do takich wartości jak oszczędność i prostota, wywarła trwały wpływ na stan i cały kraj.

W Pensylwanii znajdują się też najbardziej znane skupiska amiszów, choć są oni również w Ohio, Indianie, Iowa i lliinois. Amisze to odłam protestantów, którzy żyją z dala od świata, w prostych, surowych warunkach. Jeśli trafisz w okolice zamieszkane przez amiszów, uszanuj ich przekonania. Nie rób im zdjęć i nie przyglądaj się zbyt natarczywie.

Amisze to jedna z kilku grup przybyłych tu w siedemnastym i osiemnastym wieku, określanych jako „Pennsylvania Dutch”. Są to jednak z pochodzenia Niemcy. Słowo „Dutch” (Holender) powstało ze zniekształcenia niemieckiego Deutsch. Sztuka i rzemiosło tych grup znane są i cenione od wieków. Ironicznym zrządzeniem losu Pensylwania, tworzona przez kwakrów i amiszów, którzy są pacyfistami, była miejscem wielu wydarzeń ważnych dla Rewolucji Amerykańskiej i wojny secesyjnej. Valley Forge, gdzie Washington przebywał ze swymi oddziałami w zimie 1777-1778, oraz Gettysburg, miejsce sławnej bitwy w 1863 roku, są właśnie w Pensylwanii. Także w tym stanie jednak powstały najważniejsze dokumenty amerykańskiej historii, wyrażające nadzieje i aspiracje całego narodu. Są to Deklaracja Niepodległości, Konstytucja i List Gettysburski. Staramy się zachować to dziedzictwo i zapraszamy gości, by się z nim zapoznali. Na początek warto zobaczyć Independence Square (Plac Niepodległości) w Filadelfii oraz Liberty Bell (Dzwon Wolności).W naszym stanie powstała pierwsza izba handlu, a także pierwsze muzeum sztuki, Philadelphia Academy of Arts.

My także uwielbiamy dobre jedzenie. Warto spróbować takich przysmaków jak stek Philly z serem, słodkie precle z musztardą, strudel, kiełbasa, czy wielkie kanapki submarine. Batonik Hershey robiony jest w mieście Hershey. Powszechnie znane są też ciasta wypiekane przez amiszów wielu uważa, że są to najlepsze ciasta w USA.

Przeczytaj również:  Amerykańskie prawo drogowe – plusy i minusy
Ludność: 12 019 661.
Skrót: PA
Stolica: Harrisburg (52 376).
Większe miasta: Filadelfia (1 478002),
Pittsburgh (350363),
Erie (105270).
Powierzchnia: 117 351 Km kwadratowych.
Pochodzenie nazwy: Na cześć założyciela, Williama Penna. Oznacza „leśną krainę Penna”.
Rolnictwo: Produkty mleczne, bydło, kukurydza, siano, jabłka, ziemniaki, pszenica, owies, warzywa, tytoń, winogrona i grzyby.
Przemysł: Spożywczy, maszynowy, poligraficzny, wyroby metalowe, gliniane i szklane.
Ważniejsze firmy:
USX,
Cigna,
Ałcoa,
H.J. Heinz,
Sun Petroleum,
Melon Bank Corp.,
Hershey Foods,
Bethehem Steel.
Podatek od sprzedaży: 6-7 procent.
Zasoby naturalne: Węgiel, gaz ziemny, kamień, bazalt, piasek i żwir.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 22°C.
Przeciętna temperatura stycznia: -3°C.