Oregon

0
62
5/5 - (1 vote)

Stany Zjednoczone rościły sobie prawa do Oregonu od 1792 roku. Od tego czasu napływał tam stały strumień przybyszy. Tu, u ujścia rzeki Columbia, zakończyła się ekspedycja Lewisa i Clarka (1804-1807). Wzdłuż sławnego szlaku oregońskiego, z Sto Louis w stanie Missouri do Pacyfiku, w latach 1840-1850 przybyło tu 53 tysiące pionierów, a ich przeżycia stały się treścią legendy. Jeśli zważyć, że wielu z nich szło przez cztery miesiące na piechotę – cały czas poszukując pożywienia i wody – można pojąć, jak twardzi byli to ludzie.

Szczycimy się opinią ludzi o rozwiniętej świadomości ekologicznej. Oregon znany jest ze swych dzikich kwiatów i pięknych lasów. Chcemy je chronić i zachować. To właśnie w Oregonie w 1971 roku uchwalono pierwszą ustawę zakazującą używania bezzwrotnych opakowań do napojów. Wszystkie opakowania muszą być zwrotne za gotówkę. Wiele innych stanów uchwaliło odpowiednie prawa wzorowane na tej ustawie.

Naszym największym miastem jest Portland, nazywane Miastem Róż. Portland znane jest chyba najbardziej ze względu na swój rozległy system parków. Jest ich w sumie ponad 200, w tym Forest Park, największy park miejski w kraju liczący 1840 hektarów i ponad 80 kilometrów tras pieszych, oraz Mills End Park, zapewne najmniejszy park w USA o szerokości zaledwie 60 centymetrów. W Portland znajduje się także wiele galerii, teatrów i kabaretów.

W naszym stanie działa wiele wytwórni wina i małych browarów. Musisz spróbować ich oferty. Warto zobaczyć też jakieś przedstawienie w ramach festiwalu szekspirowskiego, jaki odbywa się co roku w Ashland. Działa tam jeden z najważniejszych teatrów regionalnych w kraju, który przyciąga widzów z całego świata.

Ludność: 2 853 733 osób.
Skrót: Or
Stolica: Salem (107 786)
Większe miasta: Portland (437 319), Eugene (112 669)
Powierzchnia: 251 365 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Nie jest dokładnie znane.
Rolnictwo: Drewno, bydło, mleko, produkty szklarniowe, pszenica, siano, cebulki roślin. Oregon przoduje w USA w produkcji mięty, nasion, jeżyn, malin, orzechów laskowych i choinek.
Przemysł: Drzewny, spożywczy.
Ważniejsze firmy: Nike, PacifiCotp, Wilamette Industries.
Podatek od sprzedaży: Nie ma.
Zasoby naturalne: Obfite zasoby wodne, drewno, żyzne gleby.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 19°C.
Przeciętna temperatura stycznia: 0°C.
Przeczytaj również:  Szkoła Cork