Oklahoma

0
161
4/5 - (1 vote)

Jeśli chcesz zobaczyć piękną przyrodę, społeczności rdzennych Amerykanów, nowoczesną architekturę, góry, rozległe równiny i zielone lasy, przybywaj do Oklahomy. Oklahoma była nagą prerią jeszcze 22 kwietnia 1889 roku, w dniu, w którym ziemię niczyją otwarto dla osadników. Przez noc pojawiło się 10 tysięcy ludzi. Tych, którzy próbowali się wślizgnąć przed oficjalnym otwarciem, nazwano „Sooners”.

Dzisiaj Oklahoma to ważny producent żywności i ropy naftowej z tysiącami szybów wiertniczych. Szyby naftowe działają nawet w naszej stolicy. W Oklahomie hoduje się również wiele bydła. Ze względu na centralne położenie pomiędzy wschodnim i zachodnim wybrzeżem jest to ważne centrum transportu, komunikacji i handlu.

Bardzo niezwykła jest historia Mro-amerykanów w naszym stanie. Przybywali oni do tego stanu jako kowboje, rewolwerowcy i farmerzy. Do 1907 roku, kiedy Oklahoma została stanem USA, było ich więcej niż Indian i mieszkańców pochodzenia europejskiego. W Oklahomie powstało więcej miasteczek zamieszkałych wyłącznie przez czarną ludność niż we wszystkich innych stanach razem wziętych. Potomkami tych pionierów byli wybitni muzycy jazzowi i przywódcy ruchów w obronie praw obywatelskich.

Nasza historia stała się materiałem dla musicalu Oklahoma!, opowieści o farmerach i ranczerach. Tytułowa piosenka z tego musicalu jest dziś naszym hymnem stanowym. Inne wielkie dzieło amerykańskie, Grona gniewu Johna Steinbecka, jest opisem niszczącej suszy, jaka nawiedziła Oklahomę w latach trzydziestych.

W 1834 roku Oklahoma została ogłoszona „indiańskim terytorium”, aby przesiedlić tu dziesiątki tysięcy rdzennych Amerykanów na mocy Removal Act z 1830 roku.

Dziś żyje w Oklahomie 250 'tysięcy rdzennych Amerykanów (około 8 procent ogółu ludności stanu), więcej niż w jakimkolwiek innym stanie. Są tu przedstawiciele 67 różnych plemion, a 35 z nich ma samorząd w postaci rad plemiennych.

Oklahoma to centrum sztuki indiańskiej. Tutaj narodziła się też współczesna sztuka Indian, która wpłynęła między innymi na amerykański balet. Jeśli tu będziesz, poświęć czas na poznanie tych fascynujących kultur.

Przeczytaj również:  Kapitol - Waszyngton D.C.

Co roku w Oklahoma City odbywa się festiwal kultury rdzennych Amerykanów, największe powwow na świecie. Zobacz też Cherokee Heritage Center w Tahlequal, a także wystawianą co roku od czerwca do września sztukę „Szlak łez”. Przedstawia ona wydarzenia z lat 1830-1842, kiedy Indian zmuszono do przenosin na Zachód. Po drodze tysiące z nich zmarło z wycieńczenia i chorób. W wielu naszych miastach odbywają się coroczne uroczystości dla uczczenia rdzennych Amerykanów i pionierów. W Oklahoma City są także galerie sław kowbojskich i sław softballu. Odwiedź park stanowy Beaver Bend, malownicze tereny leśne w górach Ouachita. Warto zobaczyć także granitowe skały w parku stanowym Quartz Mountains. Odwiedź naszą pierwsząstolicę, Guthrie, gdzie zachowało się ponad sto budynków z końca dziewiętnastego wieku. To wspaniałe przykłady ówczesnej architektury. W Guthrie odbywa się także Lazy E, największe rodeo pod dachem na świecie.

Sławny humorysta z Oklahomy, Will Rogers, powiedział: „Powinno istnieć prawo zakazujące wszystkim wyjazdu do Europy, zanim nie zobaczysz, co mamy w naszym kraju”. Oklahoma jest dobrym miejscem, by zacząć taką krajoznawczą wędrówkę.

Ludność: 3 157 604 osób.
Skrót: Ok
Stolica: Oklahoma City (444 719)
Większe miasta: Tulsa (367 302), Lawton (80 561), Norman (80 071)
Powierzchnia: 181 048 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Od indiańskiego słowa oznaczającego „czerwonych ludzi”.
Rolnictwo: Bydło, pszenica, siano.
Przemysł: Lotniczy, samochodowy, maszynowy.
Ważniejsze firmy:
Podatek od sprzedaży: 6,25 do 8,25 procent
Zasoby naturalne: Gaz ziemny, ropa naftowa.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 28°C.
Przeciętna temperatura stycznia: 3°C.