New Jersey

0
269
4/5 - (1 vote)

Dzięki centralnemu położeniu tego stanu powstała tu ogromna baza przemysłowa. Ma to również swoje złe strony. New Jersey ma opinię najbardziej zanieczyszczonego stanu USA, o największym zagęszczeniu ludności mieszkającej na nie kończących się przedmieściach kolejnych miast. A jednak znaczny obszar północnej części stanu to tereny rolnicze. New Jersey jest stanem bardzo zróżnicowanym etnicznie. Większość tego zróżnicowania powstała na początku dwudziestego wieku. Najliczniejsze grupy to Włosi, Polacy, Żydzi i Irlandczycy. Wielu mieszkańców tego stanu porzuciło zatłoczony Nowy Jork, żeby szukać możliwości zamieszkania we własnym domu.

New Jersey od dawna jest ośrodkiem innowacji. John Stevens skonstruował w Hoboken pierwszą lokomotywę parową na początku dziewiętnastego wieku. Sławne laboratorium Thomasa Edisona znajdowało się w Menlo Park i tam właśnie narodziła się żarówka, fonograf i film. Także w New Jersey powstał tranzystor w 1948 roku i satelita telekomunikacyjny w roku 1962.

Nowoczesna paleontologia rozpoczęła się w 1958 roku wraz z odkryciem niemal kompletnego szkieletu dinozaura w Haddonfiield. Gatunek ten znany jest jako Hardosaurus i jest naszym oficjalnym stanowym dinozaurem.

New Jersey ma najdłuższe plaże nad oceanem w kontynentalnych Stanach Zjednoczonych, w tym sławne Atlantic City. Przejdź się po promenadzie – może będziesz miał szczęście w jednym z kasyn. Jeśli trafisz tu latem, nie przegap okazji spróbowania znakomitych pomidorów; W klimacie i glebie południowego New Jersey jest coś takiego, że rosną tu – zdaniem wielu – najlepsze pomidory na świecie.

Ludność: 7 748 634 osób. New Jersey to najgęściej zaludniony stan.
Skrót: NJ
Stolica: Trenton (88 675).
Większe miasta: Newark (275221),
Jersey City (228537),
Paterson (140891).
Powierzchnia: 20 175 Km kwadratowych.
Pochodzenie nazwy: Od wyspy Jersey na kanale La Manche.
Rolnictwo: Produkty szklarniowe i szkółkarskie, mleko, pomidory, brzoskwinie, jagody i żurawiny.
Przemysł: Chemiczny, farmaceutyczny, spożywczy, poligraficzny, elektrotechniczny, produkcja aparatury naukowej, ubezpieczenia. New Jersey przoduje w USA w branży chemicznej.
Ważniejsze firmy: Prudential Insurance Company of America,
Chubb,
Merck,
Johnson&Johnson;,
Schering-Plough,
Pharmicia Upjohn,
Bestfoods,
Campbell Soup.
Podatek od sprzedaży: 6 procent.
Zasoby naturalne: Żyzne gleby, granit, bazalt, kamień, piasek i żwir. Newy Jersey importuje większość surowców wykorzystywanych przez swój przemysł.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 24°C.
Przeciętna temperatura stycznia: -1°C.
Przeczytaj również:  Amerykańskie prawo drogowe – plusy i minusy