Nowy Meksyk

0
174
3/5 - (1 vote)

Witamy w krainie Kita Carsona, Geronimo i Billy Kida. Nowy Meksyk to rozległe pastwiska i góry poprzecinane malowniczymi dolinami, ale także centrum naukowe badań nad rakietami i energią jądrową. A może pomyślisz o domu w południowej części stanu, który pozwoli ci cieszyć się suchym powietrzem, słonecznymi dniami i chłodnymi wieczorami?

Nowy Meksyk to piąty pod względem wielkości stan USA, ale z niewielką liczbą ludności. Jedna trzecia naszej populacji mieszka w Albuquerque i okolicach.

Nasze najważniejsze bogactwa mineralne to ropa naftowa i gaz ziemny, ale obficie występuje tu także węgiel, miedź i potas.

W Nowym Meksyku znajduje się główny ośrodek badań kosmicznych i jądrowych. Pierwsza bomba atomowa została zbudowana i zdetonowana na poligonie Trinity w pobliżu Alamogordo w 1945 roku – był to początek epoki nuklearnej.

Nasze tradycje naukowe nie ograniczają się do badań nad bronią jądrową. Santa Fe Institute to wielodyscyplinarny ośrodek naukowy, gdzie dokonuje się pionierskich badań z dziedziny ekonomii, fizyki, informatyki i innych. Pracownikami instytutu są jedne z najlepszych umysłów kraju (w tym wielu laureatów Nagrody Nobla).

Mamy barwną historię. W parku narodowym Chaco wciąż można oglądać pozostałości budowli rdzennych Amerykanów wzniesionych setki lat przed przybyciem Kolumba do Ameryki. Ziemią tą przez ponad 220 lat rządzili Hiszpanie i ich wpływ jest wszędzie widoczny. Nasze kościoły, kuchnia, obyczaje i święta mają hiszpański styl. Santa Fe, nasza stolica, jest najstarszą siedzibą władz w USA, a Pałac Gubernatorski najstarszym budynkiem rządowym. Można w nim obejrzeć wystawy poświęcone hiszpańskiej i amerykańskiej kolonizacji tych obszarów od końca szesnastego wieku. El Camino Real (Trakt Królewski) używany jest od 1581 roku. Można również odwiedzić misję San Miguel zbudowaną w 1610 roku.

W Nowym Meksyku mieszka większy procent ludności pochodzenia hiszpańskiego (38 procent) i indiańskiego (9 procent) niż w jakimkolwiek innym stanie.

Przeczytaj również:  Trasa prawie dla każdego - Appalachian Trail

Ciepły klimat, piękne krajobrazy i bogate kultury hiszpańskie, meksykańskie i indiańskie sprawiają, że nasz stan cieszy się zainteresowaniem turystów. Można u nas łowić ryby, polować, jeździć na nartach i zwiedzać okolice. Trzeba też koniecznie zobaczyć park narodowy Carlsbad Caverns z wielkimi jaskiniami i wspaniałymi formacjami skalnymi – jednymi z najciekawszych na świecie.

Weź udział w hiszpańskiej fieście i ceremonii indiańskiej. W lecie warto odwiedzić znaną Santa Fe Opera. Przede wszystkim musisz nas poznać. Lubimy gości i z przyjemnością pokażemy wam uroki naszego stanu.

Ludność: 152 779 osób.
Skrót: Nm
Stolica: Santa Fe (55 859)
Większe miasta: Albuquerque (384 736), Las Cruces (62 126)
Powierzchnia: 314 939 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Od Meksyku.
Rolnictwo: Bydło, mleko, siano.
Przemysł: Spożywczy, poligraficzny, produkcja sprzętu elektrycznego i aparatury naukowej.
Ważniejsze firmy:
Podatek od sprzedaży: 5 do 7,438 procent
Zasoby naturalne: Gaz ziemny, ropa naftowa, miedź, węgiel i inne minerały. Nowy Meksyk ma największe w USA złoża potasu.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 23°C.
Przeciętna temperatura stycznia: 1°C.