Rhode Island

0
164
5/5 - (1 vote)

Nasz stan jest najmniejszy ze wszystkich, ale ma długą i szczytną historię walki o wolność jednostki, która dała przykład całemu krajowi. Rhode Island wprowadził pierwsze w Ameryce Północnej prawo przeciw niewolnictwu w 1652 roku, ponad 20O lat przed zakazaniem go w USA. Jako pierwszy z trzynastu kolonii nasz stan ogłosił niezależność od Wielkiej Brytanii 4 maja 1776- dwa miesiące przed Deklaracją Niepodległości. Z kolei jako ostatni z pierwszych trzynastu stanów Rhode Island ratyfikował Konstytucję w 1790 roku, dopiero kiedy dodana została Karta Praw, czyli dziesięć pierwszych poprawek. Nawet jednak po dodaniu poprawek ratyfikacja nastąpiła minimalną ilością głosów 34 do 32. Wielu mieszkańców Rhode Island nie ufało silnej władzy federalnej, sądząc, że lepiej im będzie rządzić się całkowicie samodzielnie.

Rhode Island znane jest od 300 lat z doskonałych wyrobów rzemiosła. Biżuteria i meble z tego stanu znane były we wszystkich koloniach. Tradycja ta kontynuowana jest do dzisiaj: Rhode Island jest głównym centrum produkcji biżuterii i wyrobów ze srebra.

Stolica stanu, Providence, była ważnym ośrodkiem i portem w okresie rewolucji przemysłowej. Tutaj powstała pierwsza przędzalnia bawełny napędzana energią wodną, zbudowana w 1790 roku przez Samuela Slatera. Wynalazczość była kluczowym czynnikiem, który zadecydował o znaczeniu stanu w okresie rewolucji przemysłowej. Wprawdzie podobnie jak wiele innych ośrodków przemysłowych wczesnego okresu Providence podupadło po drugiej wojnie światowej, ale w ostatnim dziesięcioleciu podjęto poważne wysiłki na rzecz przywrócenia mu dawnej świetności. Często mówi się o nim jako o jednym z najsympatyczniejszych miast USA.

Każdy, kto odwiedzi Rhode Island, musi zobaczyć Newport. To od ponad, stu lat kurort ludzi bogatych i bardzo bogatych. Niegdyś bywali tu wyłącznie letnicy z najwyższych sfer, ale dziś wszyscy możemy się cieszyć urokami tego miasta. Wciąż widać tu „domeczki” wielkich przemysłowców takich jak Cornelius Vanderbilt – wspaniałe budowle stojące wzdłuż Cliff Walk nad oceanem. Obecnie urządzono tam muzea dostępne szerokiej publiczności. Newport to także stolica żeglarstwa. Stąd zawsze wyrusza amerykańska załoga biorąca udział w America’s Cup. Również w Newport znajduje się najstarsza obecnie w USA synagoga żydowska, zbudowana w roku 1763 przez gminę istniejącą od 1658 roku.

Przeczytaj również:  Podstawowe dokumenty i fotografie w USA
Ludność: 1 005 984 osób.
Skrót: RI
Stolica: Providence (160728).
Większe miasta: Warwick (85 427),
Cranston (76 060).
Powierzchnia: 3142 Km kwadratowych. Rhode Island to najmniejszy stan USA.
Pochodzenie nazwy: Pierwszym Europejczykiem, który badał te tereny, był Giovanni da Verazzano. Napisał on w raporcie dla króla Francji, że wyspa położona blisko wybrzeża przypomina śródziemnomorską Rodos i nazwa ta pozostała.
Rolnictwo: Produkty szklarniowe i szkółkarskie.
Przemysł: Jubilerstwo i wyrób sztućców, produkcja aparatury naukowej. Rejon Providence przoduje w amerykańskiej produkcji jubilerskiej. W N ewport znajduje się centrum żeglarskie.
Ważniejsze firmy: CVS,
Textron,
Hasbro.
Podatek od sprzedaży: 7 procent.
Zasoby naturalne: Ryby i małże.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 22°C.
Przeciętna temperatura stycznia: -2°C.