Illinois

0
130
4/5 - (1 vote)

Illinois stanowi część wielkiego pasa kukurydzianego ciągnącego się przez Środkowy Zachód. Wprawdzie dwie trzecie ludności stanu mieszka i pracuje w rejonie Chicago, ale reszta stanu ma charakter zdecydowanie wiejski i rolniczy. Tempo życia jest tam zupełnie inne niż w Chicago. W Illinois dokonano wielu wynalazków wspomagających rolnictwo takich jak maszyny żniwne i drut kolczasty.

Abraham Lincoln urodził się w Kentucky, ale większość dorosłego życia spędził w Illinois i pochowany został w Springfield. Jesteśmy bardzo dumni z takich koneksji i nazywamy nasz stan Ziemią Lincolna. Przez Wielkie Jeziora i rzekę Świętego Wawrzyńca frachtowce z naszymi produktami wypływają na Atlantyk do portów całego świata. Barki transportują ładunki do drogi wodnej Illinois, która biegnie do rzeki Missisipi, a dalej do Zatoki Meksykańskiej.

Słysząc nazwę Chicago, wielu ludzi myśli od razu o Alu Capone i gangsterach. Największe miasto naszego stanu faktycznie ma barwną historię. Przez ponad sto lat jednak Chicago żyło z rolnictwa. To trzecie pod względem wielkości miasto w kraju jest ulubioną metropolią wielu Amerykanów.

W Chicago mieszka wielu imigrantów z pierwszego i drugiego pokolenia, którzy bardzo wzbogacili kulturę naszego miasta. Restauracje polskie, włoskie, meksykańskie i greckie, obok wielu innych, są znakomite.

Chicago jest światową stolicą terminowych giełd towarowych. Chicago Mercantile Exchange jest największą na świecie giełdą artykułów spożywczych, a Chicago Board of TIade założona w 1848 roku jest liderem wśród giełd, jeśli chodzi o obrót kontraktami terminowymi i opcjami. W 1861 roku giełda ta sfinansowała trzy pułki piechoty i baterię artylerii dla armii Unii.

Od końca dziewiętnastego wieku Chicago jest ważnym centrum architektury amerykańskiej. Po wielkim pożarze Chicago w 1871 roku, który zniszczył większość miasta, architekci korzystając z okazji, stworzyli nowy styl zwany szkołą chicagowską. W śródmieściu stoi najwyższy budynek na zachodniej półkuli, Sears Tower, liczący 110 pięter.

N a przełomie dziewiętnastego i dwudziestego wieku w Chicago działał też sławny architekt Frank Lloyd Wright. Wiele jego prac można zobaczyć w Oak Park. Drugie pokolenie szkoły chicagowskiej reprezentował latach czterdziestych Ludwig Mies van der Rohe, znany jako mistrz stylu szkła i stali. Frank Lloyd Wright jest zapewne najbardziej znany, ale wśród czołowych postaci amerykańskiej architektury jest także wielu innych przedstawicieli naszego stanu.

Przeczytaj również:  Uwaga, (amerykańska) baba za kierownicą!

Chicago jest finansową stolicą Środkowego Zachodu, a także ważnym ośrodkiem kultury i sportu. W Chicago odbywają się coroczne targi i konwencje polityczne. Lotnisko O’Hare jest jednym z naj ruchliwszych portów lotniczych na całym świecie.

Będąc u nas, odwiedź Art lnstitute of Chicago i posłuchaj Chicago Symphony Orchestra, jednej z najlepszych orkiestr symfonicznych na świecie. Do Highland Park na Ravinia Music Pestival zjeżdżają w lecie goście z całego świata. Przejdź się po wspaniałym North Shore (Północne Nabrzeże) w śródmieściu Chicago, zaglądając do restauracji oferujących potrawy kuchni różnych narodów. Jeśli wyjedziesz poza Chicago, zwróć uwagę na piękno rolniczych krajobrazów i poznaj jednych z najbardziej przyjaznych ludzi w całym kraju.

Ludzie w całym stanie – nawet w Chicago – są typowymi przedstawicielami Środkowego Zachodu: przyjaźni i pomocni. Są jednak w Chicago miejsca niebezpieczne dla przyjezdnych kierowców. Jadąc samochodem, musisz znać swoją trasę i trzymać się głównych ulic. Przed wyruszeniem w drogę poradź się kogoś.

Ludność: 11 466 682 osób. Najliczniejszy stan na Środkowym Zachodzie.
Skrót: Il
Stolica: Springfield (105 227)
Większe miasta: Chicago (2 783 726), Rockford (139 426), Peoria (113 504)
Powierzchnia: 145 928 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Od indiańskiego słowa z dodaną francuską końcówką, oznaczającego „plemię najlepszych ludzi”.
Rolnictwo: Kukurydza, soja, trzoda chlewna, bydło, mleko.
Przemysł: Spożywczy (płatki śniadaniowe, słodycze, kiełbaski i przyprawy), budowlany, maszynowy, chemiczny, farmaceutyczny, poligraficzny.
Ważniejsze firmy: TIlinois jest trzecim stanem w USA pod względem liczby firm z listy 500 czasopisma Fortune. Są to między innymi State Farm Insurance, Sears Roebuck, Amoco, Motorola, Caterpillar, UAL, Archer Daniel Midland, John Deere, Montgomery Ward, Walgreen’s, Wrigley i McDonald’s.
Podatek od sprzedaży: 6,25 do 9 procent
Zasoby naturalne: Żyzne gleby, węgiel, ropa naftowa.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 24°C.
Przeciętna temperatura stycznia: -3°C.