Alabama

0
131
5/5 - (1 vote)

Alabama, znana jako Serce Południa, odegrała ważną rolę podczas wojny secesyjnej. Pierwszą stolicą Konfederacji było Montgomery i tu powstała Konstytucja Konfederacji.

W Alabamie rozpoczął się ruch w obronie praw obywatelskich. W 1955 roku czarna kobieta, Rosa Parks, została aresztowana w Montgomery za odmowę ustąpienia miejsca w autobusie białemu mężczyźnie. Incydent ten dał początek i impet całemu ruchowi.

W naszym stanie jest wiele fabryk. Światowym centrum produkcji silników samolotowych jest Mobile, a nadto mamy w Alabamie jedyną poza Niemcami fabrykę Mercedesa.

Znana jest też nasza technologia. Afro amerykański naukowiec George Washington Carver prowadził swoje badania w Tuskegee Institute (obecnie Tuskegee University). Naukowcy z Huntsville opracowali projekt rakiety Saturn 5, którą polecieli na Księżyc pierwsi ludzie.

Dla mieszkańców Alabamy religia jest tak ważna, że stan ten nazywany jest często Sprzączką Biblijnego Pasa (Buckle of the BibIe Bełt). Jesteśmy konserwatywni, ale przyjaźni. Cenimy nasze tradycje i spokojny styl życia małych miasteczek. Polowanie na jelenie jest tak popularne wśród mężczyzn, że ich żony nazywane są w sezonie łowów wdowami po myśliwych.

Ludność: 4 062608 osób.
Skrót: Al
Stolica: Montgomery (187 106)
Większe miasta: Birmingham (265 968), Mobile (196 278)
Powierzchnia: 133 950 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Podobno od słowa z języka Indian Choctaw – „zbieracze płodów rolnych”
Rolnictwo: Kurczaki, bydło, jajka, orzechy, warzywa.
Przemysł: Alabama to jeden z najwiekszych producentów stali.
Ważniejsze firmy: MedPartners, SCI Systems, Sonat, PROFFITTS.
Podatek od sprzedaży: 4 do 7 procent.
Zasoby naturalne: Gęste lasy sosnowe, żyzne gleby, rudy żelaza, węgiel i bazalt.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 27°C.
Przeciętna temperatura stycznia: 8°C.

 

Przeczytaj również:  Językowe Złoto Afryki