Teksas

0
130
5/5 - (1 vote)

Większość Amerykanów jest dumna ze swego stanu, ale nasz przypadek jest szczególny. Teksańczycy po prostu współczują ludziom, którzy nie mają tego szczęścia, by mieszkać w Stanie Samotnej Gwiazdy.

Teksas jest ogromny. Zanim Alaska nie uzyskała statusu stanu, był to zdecydowanie największy stan USA. Przy tak dużym obszarze i zróżnicowanym krajobrazie Teksas ma cechy kilku regionów. Niektórzy nawet mówią, że podróżując po Teksasie, można poznać całą Amerykę.

Nasza historia była bardzo burzliwa. Nad Teksasem powiewały flagi sześciu różnych państw: Hiszpanii, Francji, Meksyku, Republiki Teksasu, Stanów Zjednoczonych i Konfederacji.

Pozbądź się stereotypów na temat Teksasu kształtowanych przez filmy. To prawda; że na prerii wciąż są u nas kowboje i że Teksas to główny ośrodek wydobycia ropy naftowej. Nie jesteśmy jednak tylko nafciarzami i ranczerami. Żyje tu także wielu naukowców, inżynierów, bankierów, muzyków i specjalistów lotnictwa. Może wyglądamy nieco prowincjonalnie w ogromnych kapeluszach i kowbojskich butach, ale nie daj się tym zwieść. Jesteśmy wykształceni i mamy zdrowe podejście do biznesu.

Mamy opinię (niezasłużoną) chełpliwych zarozumialców. Chwalenie się swoim bogactwem jest tu równie niegrzeczne jak gdzie indziej. Pewien ranczer z Teksasu powiedział: „Nie pytaj ludzi, ile mają bydła. Jeśli będą chcieli, żebyś to wiedział, sami ci powiedzą” .Trzeba pamiętać, że kiedyś Teksas był częścią Meksyku. „Wielu Amerykanów meksykańskiego pochodzenia mieszkających w przygranicznych miastach to nie imigranci, ale Meksykanie, którzy po zmianie granic stali się obywatelami amerykańskimi. Niektórzy wciąż mają ziemię po obu stronach granicy.

Jesteśmy przyjaźni, gościnni i mamy duże poczucie humoru. Uwielbiamy football i powiadamy, że Bóg musiał stworzyć tę grę. Kiedy grają choćby lokalne drużyny szkolne, w miasteczkach całego stanu zamiera życie. Status sław mają nawet czirliderki.

Przeczytaj również:  Amerykańskie uczelnie oferują program akademicki

W Tekasie jest więcej farm i ziemi uprawnej niż w jakimkolwiek innym stanie. Tu hoduje się najwięcej bydła i owiec oraz produkuje najwięcej wełny i ropy naftowej. Na wybrzeżu są wspaniałe piaszczyste plaże. W Zatoce Meksykańskiej można wyruszyć na łowy marlinów i tarponów; Środkowy i zachodni Teksas oferuje doskonałe tereny do polowań. W naszym stanie co roku odbywa się około 500 targów, festynów i wystaw, a miejscem największych targów stanowych w całych USA jest Dallas.

Teksas to nie tylko ogromny stan, lecz także ogromna wiara w siebie. Jak powiadamy: „Teksańczycy potrafią zrealizować każde swoje marzenie”.

Ludność: 17 059 805 osób. W latach 1980-1990 ludność Teksasu zwiększyła się o 20 procent.
Skrót: Tx
Stolica: Austin (465 622)
Większe miasta: Houston (1 630 553), Dallas (1 006 877), San Antonio (935 933)
Powierzchnia: 1 691 201 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Od indiańskiego słowa „przyjaciele”.
Rolnictwo: Bydło, bawełna, drób, jajka, owce, owoce i warzywa, orzechy. Rancza i farmy zajmują trzy czwarte stanu.
Przemysł: Chemiczny, spożywczy, mięsny, lotniczy, naftowy, elektroniczny.
Ważniejsze firmy: Exxon, J.c. Penney, SBC Communications, Compaq Computer, Emon.
Podatek od sprzedaży: 6,25 do 8,25 procent
Zasoby naturalne: Żyzne gleby, obfite pastwiska, ropa naftowa gaz ziemny. W Teksasie znajdują się trzecie co do wielkości złoża ropy w USA.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 28°C.
Przeciętna temperatura stycznia: 8°C.