Jedną z największych zalet MBA jest możliwość nawiązania ciekawych znajomości, które przydają się w pracy. Dlatego warto wybierać studia na takich uczelniach, które mają mocno rozbudowaną sieć absolwentów.
A może profilowane?
Ostatnio klasyczne MBA trochę się przejadło, dlatego uczelnie coraz częściej uruchamiają specjalne kursy na przykład dla lekarzy czy finansistów. Jedne z pierwszych profilowanych MBA uruchomiła Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, bo zauważono, że na kolejnych edycjach Executive MBA zaczęły przeważać osoby z wybranych grup zawodowych, lekarzy czy inżynierów. Postanowiono wówczas uruchomić studia z semestrem profilowanym: najpierw MBA dla kadry medycznej, następnie MBA dla inżynierów, dyrektorów personalnych, finansistów, menedżerów IT.
Jednak na razie tylko nieliczne uczelnie uruchomiły u siebie wyspecjalizowane studia MBA. Można się spodziewać, że z roku na rok oferta ta będzie się powiększać.
MBA to studia popularne i drogie, na których uczelnie nieźle zarabiają. Zyski z prowadzenia „zwykłego” MBA nie są już tak wysokie jak kiedyś. Dlatego uczelnie zaczynają szukać dla siebie niszy. Choć tak naprawdę profilowane MBA za bardzo się nie różni od klasycznego. Zazwyczaj pierwsza część studiów jest identyczna dla obu typów kursów. Dopiero od trzeciego semestru dochodzą przedmioty branżowe. Trzeba jednak wiedzieć, że profilowane MBA, choć co prawda pozwala stać się specjalistą w swojej dziedzinie, niekiedy może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Profilowane MBA jest dobre dla osób, które nie mają zamiaru zmieniać branży, w której pracują – mówi Barbara Korczyńska z firmy doradztwa personalnego Hays. Na takich studiach zdobywa się nie tylko specjalistyczną wiedzę ze swojej dziedziny, ale także poznaje ludzi, którzy działają w tej samej branży. Dyplom profilowanego MBA to także moneta przetargowa podczas rekrutacji.
Jeśli szukamy dyrektora personalnego i mamy do wyboru osobę, która skończyła ogólne MBA i profilowane MBA, to raczej wybierzemy tę po profilowanym – mówi Korczyńska. Ale z drugiej strony, jeśli jakiś menedżer będzie chciał zmienić branżę, może mieć z tym problemy.
Najlepsze na świecie studia MBA wg Financial Times w roku 2006
- University of Pennsylvania: Wharton w USA
- Harvard Business School w USA
- Stanford University GSB w USA
- Columbia Business School w USA
- London Business School w Wielkiej Brytanii
- University of Chicago GSB w USA
- New York University: Stern w USA
- Dartmouth College: Tuck w USA
- Insead we Francji
- MIT: Sloan w USA