Missisipi

0
114
5/5 - (1 vote)

W historii Missisipi zaznaczyło swój wpływ wiele grup etnicznych, które tworzą populację naszego stanu. Dolina Missisipi była rejonem największego w USA i najgęściej zaludnionego obszaru zamieszkiwanego przez rdzennych Amerykanów. Tereny te później stały się przedmiotem spornych roszczeń kolonialnych. Najpierw pojawił się tu Hiszpan Hernando de Soto, ale pierwszymi europejskimi osadnikami byli Francuzi. Sieur d’Iberville (znane dziś jako Ocean Springs) zostało założone w 1699 roku. W osiemnastym wieku władzę nad tym terytorium sprawowały kolejno Francja, Hiszpania i Wiellka Brytania. Missisipi dołączyło w końcu do Unii jako dwudziesty stan w 1817 roku.

Missisipi od dawna jest ważnym ośrodkiem edukacji. Mississippi College był pierwszą koedukacyjną instytucją, która przyznawała dyplomy kobietom. Pierwsze przeszczepy płuca i serca dokonane zostały w University of Mississippi Medical Center w latach 1963-1964.

W naszym stanie znaleźć można jedne z najlepiej zachowanych domów sprzed wojny secesyjnej. Wiele z nich pełni dziś rolę muzeów i jest dostępnych dla szerokiej publiczności. Niektóre zamieniono na hoteliki, w których można spędzać romantyczne weekendy.

Delta Missisipi nazywana jest „kolebką bluesa” i ma bogatą muzyczną historię. Każdego lata w Greenville odbywa się festiwal Delta Blues.

Jesteśmy raczej konserwatywni i dumni z wiejskiego charakteru naszego stanu. Gospodarka naszego stanu rozwija się i rosną miasta, ale nasze serca należą wciąż do małych miasteczek.

Ludność: 2 586 443 osób.
Skrót: Ms
Stolica: Jackson (196 637)
Większe miasta: Biloxi (46 319), Greenville (45 226)
Powierzchnia: 123 530 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Od indiańskiego słowa oznaczającego „ojca wód”.
Rolnictwo: Kurczaki, bawełna, soja, bydło, mleko.
Przemysł: Spożywczy, maszynowy, drzewny, papierniczy, odzieżowy, meblarski.
Ważniejsze firmy: MCI WorldCom.
Podatek od sprzedaży: 7 procent
Zasoby naturalne: Ropa naftowa, gaz ziemny, drewno, żyzne gleby, obfite zasoby wodne.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 27°C.
Przeciętna temperatura stycznia: 8°C.
Przeczytaj również:  Rhode Island