Montana

0
112
4.5/5 - (2 votes)

Jesteś w krainie pięknych krajobrazów i pracowitych, uczciwych ludzi. Montana to duży stan z niewielką liczbą ludności i to nam odpowiada. Podobnie jak inne stany Gór Skalistych szczycimy się długą historią równouprawnienia. W 1916 roku wybraliśmy Jeanneatte Rankin do Izby Reprezentantów i była to pierwsza kobieta w Kongresie. Działo się to na cztery lata przed otrzymaniem przez kobiety w USA prawa głosu. Rankin jako jedyny członek Kongresu głosowała przeciw przystąpieniu przez Stany Zjednoczone do I wojny światowej.

Góry, pola bitew, stare obozowiska poszukiwaczy złota i ogromne puste przestrzenie pozwalają poczuć, że to ziemia pogranicza. W naszym stanie mieszka w rezerwatach 48 tysięcy rdzennych Amerykanów, którzy stanowią 8 procent wszystkich mieszkańców Montany.

Montanę nazywa się Stanem Skarbów ze względu na nasze bogate zasoby złota, srebra i miedzi. Jeszcze dzisiaj, kiedy kopie się fundamenty pod nowe domy, niemal wszędzie znajduje się złoto. Jedno z najbogatszych złóż złota odkrytych w USA znaleziono w 1863 roku w Alder Gulch (dziś Virginia City). W ciągu roku około 10 tysięcy ludzi osiedliło się w promieniu piętnastu kilometrów od tego miejsca. Montana jest też zasobna w inne bogactwa naturalne. Na wschodzie stanu znajdują się największe w USA złoża węgla.

W Glacier National Park jest 50 lodowców i 250 jezior. Są tu szczyty tak strome, że nigdy dotąd nie zostały zdobyte. Do największych źródeł na świecie należą Giant Springs w Great Falls.

Odwiedzają nas ludzie z całego świata. Kiedy tu trafisz, postaraj się zwiedzać okolice, zbaczając z autostrady; aby w pełni docenić urok naszego stanu.

W Montanie można polować na łosie i łowić pstrągi, jeździć na nartach, odwiedzić rancza zaaranżowane specjalnie dla turystów i spróbować najlepszej wołowiny na świecie. Mamy zawody hippiczne w skokach, ceremonie indiańskie i rodeo w niemal każdym miasteczku. Jeźdźcy walczą o duże nagrody pieniężne. Kowboje i kowbojki uwielbiają demonstrować swoje umiejętności na specjalnych pokazach.

Przeczytaj również:  Czasy prehistoryczne

Turyści mogą zabawić się w poszukiwaczy skarbów i przekopywać ziemię, w której trafiają się szafiry, granaty i złoto. Nie jest to zabawa tania, ale ciekawa i często opłacalna. Sprzedaje się też torby z ziemią, w których można poszukiwać cennych kamieni lub złota. Wielu ludzi coś znajduje, a przede wszystkim ma świetną zabawę.

Twoje odwiedziny będą mile widziane i spotkasz się z bardzo dobrym przyjęciem, ale mamy nadzieję, że będą to tylko odwiedziny. Wielu z nas to potomkowie pierwszych osadników w tym stanie, a niektórzy nigdy nie opuszczali swoich rodzinnych stron. Jeśli zapytasz nas: „Dlaczego?”, odpowiemy: „A po co?”. Jesteśmy dumni z naszej historii, naszych rozległych przestrzeni i naszej wytrwałości. Nie chcemy, by nasz stan stał się miejscem zabaw sławnych i bogatych.

Ludność: 803 655 osób.
Skrót: Mt
Stolica: Helena (24 569)
Większe miasta: Billings (81 151), Great Falls (55 097)
Powierzchnia: 380 849 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Od hiszpańskiego słowa „górzysty”.
Rolnictwo: Bydło, pszenica, siano, jęczmień.
Przemysł: Drzewny, spożywczy.
Ważniejsze firmy:
Podatek od sprzedaży: Nie ma.
Zasoby naturalne: Węgiel, miedź, złoto, ropa naftowa, drewno, pastwiska, ziemia uprawna. Około dwóch trzecich powierzchni stanu zajmują pastwiska.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 20°C.
Przeciętna temperatura stycznia: -8°C.