Nebraska

0
153
5/5 - (1 vote)

Jeśli chcesz poznać twardych, silnych i niezależnych ludzi, którzy nigdy nie stracili pionierskiego ducha, to jesteś w odpowiednim miejscu. Ludzie, którzy osiedlili się w naszym stanie, wielu z Niemiec i Czech, przywieźli ze sobą etykę pracy i wartą naśladowania postawę „dam sobie radę”. Jesteśmy dumni z naszej wyjątkowości i samodzielności. Nebraska to jedyny stan z jednoizbowym ciałem ustawodawczym. Jego członkowie wybierani są bez nominacji partyjnej.

Mieszkańcy Nebraski nazywani są „poskramiaczami darni” („sod busters”), ponieważ ze względu na brak drzew na prerii budują swoje domy z darniowych bloków. Zamieniliśmy pustynię w pola uprawne i rancza. Zbudowaliśmy systemy irygacyjne, wprowadziliśmy naukowe metody uprawy roli i zaczęliśmy hodować rośliny, które wcześniej w tym klimacie nie rosły. Dzisiaj jest to jeden z czołowych stanów rolniczych, w którym 95 procent obszaru zajmują pola uprawne i pastwiska. W Nebrasce rośnie najwięcej gatunków trawy. N a ogromnych obszarach pasą się wielkie stada bydła. Mamy też największy w USA las pochodzący z sadzonek (8900 hektarów).

Nebraska to jednak nie tylko stan rolniczy. Dużą rolę w naszej gospodarce odgrywa sektor finansowy i ubezpieczenia. Jest to jeden z głównych ośrodków amerykańskiej branży ubezpieczeniowej i siedziba Mutual Omaha Insurance Company.

Jeśli sądzisz, że Nebraska nie dała światu niczego poza kukurydzą i wołowiną, musisz wiedzieć, że z tego stanu wywodzą się Fred Astaire, Marlon Brando i Henry Fonda.

Warto odwiedzić muzeum przedstawiające historię handlu futrami, w którym jest także duży zbiór indiańskiego rękodzieła i dawna broń. W Scouts Rest Ranch w pobliżu North Platte znajduje się chata Williama Cody’ ego, czyli „Buffalo Billa”, sławnego trapera i showmana. Założona przez katolickiego księdza w okolicy Omaha organizacja Boys’ Town daje schronienie bezdomnym dzieciom wszelkich ras i wyznań.

W Lincoln znajduje się jedyne w świecie muzeum wrotkarstwa, działające od 1891 roku.

Przeczytaj również:  Floryda – the sunshine State

W pobliżu Omaha znajduje się podziemne centrum amerykańskiego dowodzenia strategicznego. W razie potrzeby centrum to kierować będzie wszystkimi amerykańskimi siłami nuklearnymi.

Najlepszy sposób, by rozpocząć rozmowę, to zagadnąć o drużynę footballową University of Nebraska. To od lat jeden z najlepszych zespołów uczelnianych w kraju. W sezonie lepiej oglądać sobotni mecz, bo w przeciwnym razie przez cały następny tydzień nie będzie można się włą. czyć do rozmowy.

Co roku odwiedzają nas tysiące turystów, którzy chcą zobaczyć koleiny wyżłobione przez wozy osadników. Nebraska to raj dla turystów lubiących wypoczynek pod namiotem i piesze wędrówki. Jeziora i strumienie Sand Hills obfitują w ryby, a preria jest doskonałym miejscem do polowań na bażanty, przepiórki i inne ptaki łowne. W Nebrasce można też zobaczyć rodeo oraz lokalne i stanowe jarmarki.

Ludność: 1 584 617 osób.
Skrót: Ne
Stolica: Lincoln (191 972)
Większe miasta: Omaha (335 795), Grand Island (39 386)
Powierzchnia: 200 358 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Od indiańskiego słowa oznaczającego „spokojną wodę”.
Rolnictwo: Bydło, kukurydza, trzoda chlewna, soja.
Przemysł: Mięsny, zbożowy, maszynowy, produkcja aparatury naukowej i medycznej. Omaha jest wiodącym na Srodkowym Zachodzie ośrodkiem finansów i ubezpieczeń.
Ważniejsze firmy: ConAgra , IBp, Berkshire Hathaway, Mutual of Omaha.
Podatek od sprzedaży: 4,5 do 6 procent
Zasoby naturalne: Żyzne gleby, ropa naftowa.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 24°C.
Przeciętna temperatura stycznia: -5°C.