Missouri

0
156
5/5 - (1 vote)

W 1899 roku kongresman Wtlard Duncan Vandiver z Missouri powiedział: „Sama gadanina mnie nie przekonuje. Jestem z Missouri. Musicie mi to pokazać”. To jest nasza typowa postawa. Wypowiedzi dwóch sławnych ludzi wywodzących się z Missouri, Marka Twaina i Harry’ego Trumana, cytuje się często jako przykłady bezpośredniości i nie owijania w bawełnę. Jeśli chcesz coś sprzedać w naszym stanie, spodziewaj się, że tutejsi ludzie postawią ci konkretne pytania i będą chcieli zobaczyć towar, zanim go kupią.

Stan Missouri znany jest jako Matka Zachodu, ponieważ niegdyś tu kończyła się Ameryka. Saint Louis było punktem wypadowym dla pionierów Zachodu, ostatnim cywilizowanym miastem przed wyprawą w nieznane. Tutaj przybywali zewsząd handlarze futer, dzięki czemu Saint Louis stało się światowym centrum handlu tym towarem.

Missouri to stan zarówno rolniczy, jak i przemysłowy. Jest to czołowy producent kukurydzy w USA. Missouri to jedno z najważniejszych centrów komunikacji powietrznej, lądowej i wodnej. Z lotnisk naszego stanu korzysta piętnaście linii lotniczych.

W Missouri wymyślono lody w rożku w 1904 roku, po raz pierwszy dokonano skoku ze spadochronem i założono pierwszą na świecie szkołę dziennikarstwa w University of Missouri w 1908 roku. Nagroda Pulitzera, przyznawana co roku za osiągnięcia w dziedzinie dziennikarstwa, literatury, dramatu i muzyki, powstała z inspiracji Josepha Pulitzera z Saint Louis.

Jeśli lubisz muzykę, a zwłaszcza muzykę country i sentymentalne piosenki z dawnych lat, spodoba ci się Branson, miasteczko, w którym regularnie występują wybitni artyści. Jest tu trzydzieści scen, które przyciągają do pięciu milionów widzów rocznie. Silver Doliar City w pobliżu Branson jest zrekonstruowanym miasteczkiem górniczym, w którym można zobaczyć, jak budowano niegdyś kryte wozy osadników, dmuchano szkło i wyrabiano świece. Wyżyna Ozark to lasy, jaskinie, jeziora i czyste strumienie, dzięki którym region ten jest popularnym miejscem spędzania wakacji.

To rodzinne strony Samuela Clemensa, znanego lepiej jako Mark Kansas City znane jest z potraw na grillu i muzyki bluesowej. Piosenka „Kansas City, HereI Come” mówi o ludziach, którzy mieszkają niedaleko miasta i czekają na weekend, by spędzić tam miłe chwile. Przyjedź i przyłącz się!

Przeczytaj również:  Amerykańskie ciuchowe Eldorado czyli jakie ubrania opłaca się kupić w Stanach

Twain, twórcy postaci Tomka Sawyera i Hucka Finna. W jego domu W Hannibal znajduje się poświęcone mu muzeum. Opowiadania Twaina przedstawiające dziewiętnastowieczną Amerykę zostały przełożone na wiele języków i uważane są za jedne z najlepszych stronic amerykańskiej prozy.

Mark Twain nie jest jedynym wielkim pisarzem związanym z Missouri. Laura Ingalls Wilder opisująca swoje podróże w końcu dziewiętnastego wieku większość życia spędziła w okolicach Mansfield. Dzieci z całego świata znają jej „Mały domek”. Jej farma, Rocky Ridge, jest otwarta dla zwiedzania przez turystów.

Saint Louis Cardinais to jedna z naj starszych drużyn baseballu. Mamy obecnie wielką gwiazdę, Marka McGuire, który ustanowił rekord ligi, uderzając 70 razy piłkę na „home run” w sezonie 1998.

Jeśli lubisz łowić ryby w czystych strumieniach, polować na lisy lub szopy, spływać wartkimi rzekami lub penetrować jaskinie, odwiedź nasz stan. Obejrzyj Gateway Arch w Saint Louis zbudowany dla upamiętnienia roli miasta w zasiedlaniu Zachodu. Ma on 192 metry i jest najwyższym pomnikiem w USA. Można wjechać na górę i podziwiać piękny widok rzeki 'Missisipi i śródmieścia Saint Louis.

Ludność: 5 137 804 osób.
Skrót: Mo
Stolica: Jefferson City (35 481)
Większe miasta: Kansas City (435 146), Saint Louis (396 685)
Powierzchnia: 180 546 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Od plemienia Indian Missouri. Słowo oznacza „skupisko dużych kanoe”.
Rolnictwo: Soja, bydło, trzoda chlewna, kukurydza, siano.
Przemysł: Samochodowy, lotniczy, chemiczny (środki ochrony roślin, farby), farmaceutyczny, mleczarski, browary, młyny.
Ważniejsze firmy: May Department Stores, Emerson Electric, Anheuser Busch, Monsanto, Purina.
Podatek od sprzedaży: 4,225 procent
Zasoby naturalne: Żyzne gleby, piaskowiec, ołów, węgiel.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 26°C.
Przeciętna temperatura stycznia: -1°C.