Nowa Anglia

0
83
4/5 - (1 vote)

Zapraszamy do kraju jankesów. Większość cudzoziemców kojarzy sobie to słowo po prostu z Amerykanami, ale Amerykanie, zwłaszcza z Południa, wiedzą, że jankesi są z Północy, a w szczególności z Nowej Anglii. Określenie to uwiecznione zostało w tytule książki Marka Twaina A Connecticut Yankee in King Arthur’s Court.

Jesteśmy dumni z naszej długiej historii. To tu wprowadzono Fundamentalne Zasady, dokument uważany za pierwszą konstytucję kolonii amerykańskich. Konstytucja Stanów Zjednoczonych została stworzona na wzór, tego dokumentu, dlatego Connecticut nazywany jest Stanem Konstytucji. Nasz stan uchwalił rezolucję obwieszczającą uniezależnienie się od Wielkiej Brytanii 14 czerwca 1776 roku, czyli trzy tygodnie przed ogłoszeniem Deklaracji Niepodległości. Mieszkańcy Connecticut wykazywali się wielkim patriotyzmem w czasie Wojny Rewolucyjnej. W przybliżeniu połowa wszystkich żołnierzy George’a Washingtona w 1776 roku pochodziła z tego stanu.

Nasz stan jest niewielki, ale mamy dwa odrębne regiony. Północny Connecticut ze stolicą stanu Hartford to głównie niewielkie farmy i lasy. Krajobraz jest typowy dla całej Nowej Anglii. W Hartford narodził się nowoczesny system ubezpieczeń. Pierwszą amerykańską polisę ubezpieczającą od wypadków wystawił w Hartford 1 kwietnia 1864 James Goodwin Batterson. Miasto to wciąż jest ważnym ośrodkiem usług ubezpieczeniowych.

Południowy Connecticut, czasami nazywany Złotym Wybrzeżem, jest silnie związany z miastem Nowy Jork, dokąd dojeżdża do pracy wielu mieszkańców tego rejonu. Nazwa Złote Wybrzeże wywodzi się stąd, że mieszkają tu bardzo zamożni ludzie, zwłaszcza na obszarze obejmującym Greenwich i Westport.

Ludność: 3 295 669 osób.
Skrót: CT
Stolica: Hartford (139 739).
Większe miasta: Bridgeport (141 686),
New Haven (130 474).
Powierzchnia: 12 966 Km kwadratowych.
Pochodzenie nazwy: od indiańskiego słowa quinnehtukqut oznaczającego „nad długą wielką rzeką”.
Rolnictwo: Produkty szklarniowe, jaja, mleko.
Przemysł: Maszynowy, chemiczny, lotniczy, poligraficzny, produkcja aparatury naukowej, sprzetu transportowego i elektrycznego, ubezpieczenia
Ważniejsze firmy: General Electric,
United Technologies,
GTE,
Aetna,
Xerox,
Hartford Financial Services.
Podatek od sprzedaży: 6 procent.
Zasoby naturalne: Kamień, piasek i żwir.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 22°C.
Przeciętna temperatura stycznia: -3°C.
Przeczytaj również:  Dyplom ukończenia studiów MBA