Michigan

0
73
4.5/5 - (2 votes)

Jeśli lubisz muzykę, samochody lub płatki śniadaniowe, trafiłeś w dobre miejsce. O Detroit mówi się, że jest to samochodowa stolica świata. Nazywa się je też Motor City i Motown. Słusznie. W Michigan produkuje się więcej samochodów osobowych i ciężarowych niż w jakimkolwiek innym stanie USA.

Michigan to nie tylko centrum przemysłowe, lecz także ważny ośrodek muzyczny. Wytwórnia Motown Records mająca siedzibę w Detroit wywarła istotny wpływ na muzykę amerykańską. To dla tej wytwórni nagrywali tak znani wykonawcy muzyki soul jak bracia jacksonowie, Diana Ross, Marvin Gaye, Stevie Wonder, Supremes i Temptations.

Najstarszą uczelnią rolniczą na świecie jest Michigan State University w Lansing. Michigan jest dużym stanem graniczącym z czterema spośród pięciu Wielkich Jezior: Erie, Michigan, Huron i Górnym. Nasz stan ma dłuższą linię brzegową niż którykolwiek z 48 stanów kontynentalnych. Mamy też 11 tysięcy mniejszych jezior oraz liczne rzeki i strumienie. Dlatego Michigan nazywany jest też Wodną Krainą Czarów (Water Wonderland) i cieszy się wielką popularnością wśród turystów. Co roku odwiedza nas 22 miliony ludzi, by łowić ryby, polować, pływać, jeździć na nartach wodnych, skuterach i nartach śnieżnych, a także uprawiać wędkarstwo podlodowe.

W Detroit warto odwiedzić Renaissance Center i jedne z najciekawszych restauracji etnicznych i muzycznych w kraju. W Detroit jest niemal każda kuchnia: grecka, belgijska, libańska, chińska, a także bardzo dobra amerykańska.

Będąc w Detroit warto zajrzeć do Greenfield Village w Dearborn, odległym o dwadzieścia minut od centrum miasta. Jest to muzeum historii przemysłu amerykańskiego przedstawiające warunki życia w wieku siedemnastym i osiemnastym. Historyczne budynki i urządzenia zostały odrestaurowane przez Henry Forda. Są wśród nich dzieła Abrahama Lincolna, Thomasa Edisona i Stephena Fostera. Warto poświęcić na to czas, jeśli chce się poznać historię Ameryki. Warto odwiedzić także Mackinac Island, sławny kurort położony pomiędzy półwyspami. N a tę piękną, cichą wyspę nie wolno wjeżdżać samochodami.

Przeczytaj również:  Massachusetts

Odwiedzając Holland, założoną przez holenderskich osadników, można pomyśleć, że jest się w Niderlandach. W maju odbywa się tu festiwal tulipanów, a mieszkańcy ubierają tradycyjne stroje holenderskie. Urządza się parady, tańce w drewnianych sabotach i uroczyste mycie ulic.

Nie mów; że byłeś w Michigan, jeśli poleciałeś do Detroit i z powrotem. Nie zobaczyłeś w ten sposób reszty stanu, którego połowa to lasy. Zobacz wydmy i jeziora. Spróbuj łowienia ryb i popływaj – ale nie w Wielkich Jeziorach, gdzie woda jest zwykle za zimna! Można też odbyć pieszą włóczęgę, jeździć na nartach, słowem cieszyć się tą krainą czarów w każdej porze roku.

Ludność: 9 328 784 osób.
Skrót: Mi
Stolica: Lansing (127 321)
Większe miasta: Detroit (1 027 974), Grand Rapids (189 126)
Powierzchnia: 151 548 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Od indiańskiego słowa michigana, oznaczającego wspamałe lub wielkie jezioro.
Rolnictwo: Mleko, kukurydza, siano, bydło, trzoda chlewna. Michigan jest przodującym stanem w USA, jeśli chodzi o produkcję wiśni, jabłek i wielu innych owoców. Także tu produkuje się najwięcej fasoli.
Przemysł: Samochodowy, maszynowy, spożywczy, turystyczny.
Ważniejsze firmy: W Michigan mają siedzibę czołowi amerykańscy producenci samochodów: General Motors, Ford, a także Daimler-Chrysler. Do innych znanych firm należą Kmart, Dow ChemicaIs, Whirlpool, Lear i Kellogg.
Podatek od sprzedaży: 6 procent
Zasoby naturalne: Żyzne gleby, gaz ziemny, rudy żelaza, ropa naftowa.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 21°C.
Przeciętna temperatura stycznia: -7°C.