Maine

0
187
4/5 - (1 vote)

Zapraszamy do krainy homarów i pięknych krajobrazów. Maine dostarcza 90 procent homarów odławianych w całych Stanach Zjednoczonych. Musicie ich spróbować, kiedy tu będziecie. Bardzo lubimy też wszelkiego rodzaju zajęcia na świeżym powietrzu.

Mamy wiele ostępów prawdziwej przyrody, w tym Arcadia National Park, jedyny park narodowy w Nowej Anglii, oraz Mount Desert Island, gdzie znajduje się jedyny fiord w USA. Są tu doskonałe tereny do wędrówek, obozowania, biegów narciarskich oraz oczywiście do polowań i łowienia! ryb. Uwielbiamy kontakt z przyrodą. Bardzo cenimy naturalne środowisko i staramy się je chronić. Mamy też piękne wybrzeże z wieloma zabytkowymi latarniami morskimi.

Krajobraz Maine przyciągał zawsze wielu artystów takich jak Andre Wyeth i Winslow Homer. Poeta Henry Wadsworth Longfellow urodził się w Portland i ukończył Bowdoill College w Brunswick. Jednym z jego szkolnych kolegów był pisarz Nathaniel Hawthorne. Mamy też kilka innych, nie zwykłych i mało znanych powodów do chwały. Pierwsze nauszniki opatentował 13 marca 1877 roku Chester Greenwoodl w Farmington. Maine jest też największym w USA producentem wykałaczek. Organizacja Camp Fire Girls została założona w Sebago Lake przez Luthera Halseya Gulicka i jego żonę Charlotte Vetter Gulick.

Mamy również dużą grupę ludności francusko-kanadyjskiej, a niektóre rodziny mieszkające blisko Quebecu, wciąż mówią po francusku.

Ludność: 1 233 233 osób.
Skrót: ME
Stolica: Augusta (21325).
Większe miasta: Portland (64 143),
Lewiston (39 757),
Bangor(33 181).
Powierzchnia: 85801 Km kwadratowych. Powierzchnia Maine jest równa wielkością pozostałym pięciu stanom Nowej Anglii.
Pochodzenie nazwy: Na część Henrietty Marii, żony króla Anglii, Karola l. Jej rodową prowincją było Maine we Francji.
Rolnictwo: Mleko, ziemniaki, jajka. Maine jest największym producentem jagód w USA.
Przemysł: Papierniczy, stoczniowy i remontowy, drzewny, produkcja sprzętu elektrycznego.
Ważniejsze firmy: Unum,
Hannaford Brothers.
Podatek od sprzedaży: 5,5 procent.
Zasoby naturalne: Lasy, żyzne gleby, piasek i żwir, ryby i małże. W Maine odławia się najwięcej w USA homarów, niemal 20 tysięcy ton rocznie.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 19°C.
Przeciętna temperatura stycznia: -9°C.
Przeczytaj również:  Rockefeller Plaza