Maryland

0
55
5/5 - (1 vote)

Maryland został założony przez lorda Baltimore jako azyl dla katolików w Nowym Świecie. W Maryland uchwalono w 1649 roku pierwsze prawo stanowiące o tolerancji religijnej. Swobody religijne i inne zawsze były dla nas bardzo ważne. Za czasów prohibicji, obowiązującej w latach: 1920-1933, Maryland przewodził walce o jej zniesienie, uznając prohibicję za pogwałcenie praw stanowych.

Żyjemy na pograniczu Północy i Południa i wpływy obu tych regionów 'kształtowały naszą historię. Prancis Scott Key napisał „Gwieździsty sztandar” (hymn amerykański) obserwując, jak oddziały brytyjskie ostrzeliwują Fort McHenry w Baltimore w 1812 roku. Mimo że ostrzał trwał całą noc, amerykańska flaga rano wciąż powiewała. Ta sama flaga wisi dziś w muzeum narodowym Smithsonian Institution w Waszyngtonie. W Maryland istniało niewolnictwo, ale w czasie wojny secesyjnej stan pozostał w Unii.

Maryland jest stanem nadmorskim i od wieków pełnił ważne funkcje portowe. Nasz stan otacza większość zatoki Chesapeake, zlewiska większości obszaru całego regionu. Specjalnością Maryland są kraby z tej zatoki.

Nasze największe miasto, Baltimore, zostało w ostatnich latach w znacznym stopniu odrestaurowane. Warto tu odwiedzić akwarium i muzeum nauki. Z Fort McHenry, wciąż triumfalnie wznoszącego się nad zatoką, rozciąga się wspaniały widok na miasto. Odrestaurowano wiele zabytkowych domów z piaskowca i Baltimore stało się przystanią dla wielu ,pisarzy i artystów. Miasto szczyci się też dużą dzielnicą włoską.

Ludność: 4 798 622 osób.
Skrót: MD
Stolica: Annapolis (33 187).
Większe miasta: Baltimore (736014),
Silver Spring (76046),
Columbia (75 883).
Powierzchnia: 27 077 Km kwadratowych.
Pochodzenie nazwy: Na cześć żony Jakuba I, królowej Marii Henrietty.
Rolnictwo: Kurczęta, mleko, produkty szklarniowe i szkółkarskie.
Przemysł: Transportowy, spożywczy, stoczniowy.
Ważniejsze firmy: Lockheed Martin,
Marriott International,
Black & Decker,
Giant Foods,
USF&G.;
Podatek od sprzedaży: 5 procent.
Zasoby naturalne: Żyzne gleby, tłuczeń, węgiel, piasek i żwir.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 24°C.
Przeciętna temperatura stycznia: 1°C.
Przeczytaj również:  Odkrycie Hiszpanów - 1513 r.