Południowa Karolina

0
51
4/5 - (1 vote)

Mamy opinię ludzi radykalnie niezależnych i może nawet nieco zapalczywych. Głęboko wierzymy w „prawa stanowe” i wiele zrobiliśmy, by bronić tych przekonań.

W wieku dziewiętnastym związek Południowej Karoliny z rządem federalnym był bardzo burzliwy. W 1832 roku, kiedy Kongres wprowadził dwie ustawy celne, które Południowa Karolina uznała za zagrożenie dla swojej gospodarki, nasz stan odpowiedział ustawą pozwalającą unieważniać prawa federalne. Konflikt zażegnano, ale nieufność pozostała.

Południowa Karolina stała na czele secesji i jako pierwsza wystąpiła z Unii w 1860 roku. Tutaj oficjalnie rozpoczęła się wojna secesyjna, kiedy siły Konfederacji otworzyły ogień do oddziałów Unii w Fort Sumter, w Charleston Harbor

Charleston to piękne miasto, które nie ucierpiało zbytnio w czasie działań wojennych. Wiele budynków pochodzących z początków dziewiętnastego wieku jest dziś atrakcją turystyczną. Charleston znane jest też z muzyki. St. Cecilia Society, pierwsze towarzystwo muzyczne w koloniach, założono tu w 1762 roku. Spoletto Festival, letnia impreza zorganizowana na wzór włoskiej przez kompozytora Gian Carola Minottiego, to występy wielu zespołów artystycznych odbywające się w całym mieście. Także pierwsze muzeum w koloniach powstało w 1773 roku w Charleston.

Ludność: 3 505 707 osób.
Skrót: Sc
Stolica: Columbia (98 052)
Większe miasta: Charleston (80 414), North Charleston (70 218)
Powierzchnia: 80 593 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Na część króla Anglii, Karola 1.
Rolnictwo: Tytoń, bydło, kurczaki, jajka, soja. Południowa Karolina jest drugim stanem po Kalifornii jeśli chodzi o wielkość upraw brzoskwiń.
Przemysł: Chemiczny, tekstylny, maszynowy, papierniczy, wyroby gumowe i plastikowe.
Ważniejsze firmy: Sonoco.
Podatek od sprzedaży: 5 do 6 procent.
Zasoby naturalne: Żyzne gleby, rozległe lasy, obfite zasoby wodne, granit, bazalt.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 27°C.
Przeciętna temperatura stycznia: 7°C.

 

Przeczytaj również:  10 rzeczy, które lubię w amerykańskich restauracjach