Południowa Dakota

0
154
2/5 - (1 vote)

Jesteś w krainie bawołów, złota i olśniewających pejzaży. Mało gdzie można znaleźć tak zróżnicowane i niepowtarzalne krajobrazy.

Część naszego stanu położona na wschód od rzeki Missouri zamieszkiwana jest przez społeczności przyjaznych farmerów ceniących życie we wspólnocie. Mieszkańcy zachodniej części to ranczerzy, drwale i górnicy, którzy wolą samotność i cenią sobie swoją prywatność. Bohaterami życia codziennego są tu jeźdźcy rodeo i mamy nawet ligę tego sportu. Jesteśmy prawdziwymi kowbojami i szczycimy się tym. Południowa Dakota to stan kontrastów – nie tylko jeśli chodzi o krajobrazy. Jesteśmy nie zależnymi, konserwatywnymi republikanami, którzy od lat pięćdziesiątych do siedemdziesiątych wybierali do Kongresu i Senatu bardzo liberalnego demokratę, George’ a McGoverna.

Dziewięć dziesiątych naszego stanu to farmy i rancza. W Standing Butte Ranch koło Pierre można zobaczyć największe stado bawołów w USA. Południowa Dakota to jednak nie tylko rodeo, pamięć o pionierach i piękne krajobrazy.

Nasz stan jest czołowym producentem złota w Stanach Zjednoczonych. W Południowej Dakocie znajdują się też ważne centra finansowe i ubezpieczeniowe. Mamy bardzo sprzyjającą biznesowi strukturę podatkową. Nie ma podatku dochodowego od osób fizycznych i firm, podatku od zapasów ani podatku od nieruchomości. Do najniższych w kraju należą też składki na ubezpieczenia społeczne. Dlatego właśnie takie banki jak Citicorp swoje główne operacje prowadzą w Sioux Falls. Dlatego również swoją siedzibę ma tu wielka firma komputerowa, Gateway 2000. Sprzedaje ona komputery z dostawą do domu w pudłach w kształcie krowy.

Co roku nasz stan odwiedza sześć milionów turystów, między innymi po to, by zobaczyć Mount Rushmore Nadonal Memorial, zwany też Świątynią Demokracji. Jest to gigantyczna rzeźba w skale przedstawiająca naszych czterech ulubionych prezydentów: George’ a Washingtona, Thomasa Jeffersona, Abrahama Lincolna i Theodora Roosevelta.

Warto także zobaczyć pomnik Szalonego Konia, wielką rzeźbę przedstawiającą sławnego wodza Siuksów. Odwiedź jaskinię w Black Hills i zobacz przepiękne krajobrazy Badiands. Na przydrożnych straganach możesz kupić skamieniałe szczątki dinozaurów i roślin.

Przeczytaj również:  Waszyngton

Jeśli lubiłeś książeczki Laury IngalIs Wilder, jedź do DeSmet, gdzie autorka osadziła akcję swoich powieści. Jeśli chcesz zobaczyć jeszcze więcej, przyłącz się do turystów – i ptaków – którzy udają się do Mitchell Com Palace. Jego coroczna renowacja pochłania 3000 buszli kukurydzy, ponieważ ptaki wyjadają ziarna. Turyści mogą na miejscu kupić kukurydziane świece i słodycze.

Ludność: 699 999 osób.
Skrót: Sd
Stolica: Pierre (12 906)
Większe miasta: Sioux Falls (100 814), Rapid City (54 523)
Powierzchnia: 199 744 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Od słowa z języka Siuksów oznaczającego „sojuszników”.
Rolnictwo: Bydło, trzoda chlewna, kukurydza, siano, pszenica, mleko, słoneczniki.
Przemysł: Mięsny, mleczarski, komputerowy, produkcja sprzętu rolniczego i budowlanego, przetwarzanie danych z kart kredytowych.
Ważniejsze firmy: Gateway 2000.
Podatek od sprzedaży: 4 do 6 procent
Zasoby naturalne: Żyzne gleby, złoto.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 23°C.
Przeciętna temperatura stycznia: -9°C.