Kolorado

0
164
4.5/5 - (2 votes)

Kolorado jako drugi stan z kolei przyznało prawo głosu kobietom.

Wielu Amerykanów uważa ten stan za najpiękniejszy ze wszystkich. Olśniewające piękno przyrody i wspaniałe kurorty narciarskie, takie jak Aspen i Vail, przyciągają zamożnych i sławnych ludzi z całego świata. Reszta stanu nie jest tak ekskluzywna ani droga – nadaje się dla „zwykłych ludzi”. Łagodny, przyjemny klimat i ośnieżone szczyty gór powodują, że nasz stan jest popularnym miejscem spędzania wakacji zimowych i letnich.

Kolorado jest miejscem akcji wielu barwnych opowieści o poszukiwaczach złota i srebra. Musical „The Unsinkable MoHy Brown” i opera „The Ballad of Baby Doe” przedstawiają życie w okresie tamtego wielkiego boomu. Wciąż wydobywamy złoto i srebro, ale nasze najcenniejsze bogactwo to dzisiaj ropa naftowa.

Rząd Stanów Zjednoczonych jest właścicielem jednej trzeciej naszej ziemi i sprawuje kontrolę nad wypasem, wydobyciem i wyrębem na tych terenach. W Denver znajduje się mennica, w której bije się amerykańskie monety. Nasze góry są piękne, ale Kolorado to nie tylko góry. Połowę stanu zajmują pustynie i preria. Większość z nas mieszka na suchych równinach we wschodniej części stanu zajmującej dwie piąte jego ogólnej powierzchni. Położenie Kolorado w połowie drogi pomiędzy Kalifornią i Środkowym Zachodem uczyniło ten stan centrum komunikacyjnym regionu Gór Skalistych. Położenie to sprzyja również otwieraniu filii przez wielkie firmy finansowe i produkcyjne.

Poza Denver trudno jest zobaczyć kogoś w garniturze. Nawet w Denver tempo życia jest spokojniejsze niż w innych dużych miastach. Mieszkańcy Kolorado bardzo lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Pracę rozpoczynamy wcześnie, więc wcześnie też ją kończymy i możemy jeździć na rowerze, nartach lub rolkach i uprawiać piesze wycieczki.

Jeśli masz kapelusz stetson – tradycyjny kowbojski kapelusz – w Kolorado możesz go swobodnie nosić. Model ten został zaprojektowany przez Johna B. Stetsona w Central City.

Przeczytaj również:  Szkoła Torquay

W ostatnich latach przybyli do nas ludzie z wielu stanów. Znaczna część mieszkańców Kolorado nie urodziła się tutaj. Wielu z nas jest pochodzenia hiszpańskiego i mówi po hiszpańsku. W Kolorado żyje też 18 tysięcy rdzennych Amerykanów.

 

Ludność: 3 307 912 osób.
Skrót: Co
Stolica: Denver (467 610)
Większe miasta: Colorado Springs (281 140), Aurora (222 103)
Powierzchnia: 269 618 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Od hiszpańskiego słowa oznaczającego „rumiany” lub” czerwony .
Rolnictwo: Bydło, siano, pszenica, mleko, kukurydza.
Przemysł: Spożywczy, maszynowy, poligraficzny, turystyczny, produkcja aparatury naukowej i sprzętu elektrycznego.
Ważniejsze firmy: US West, Telecommunicatons, Cyprus Amax Materiais, New Century Energies, Corporate Express.
Podatek od sprzedaży: 3 do 6 procent
Zasoby naturalne: Ropa naftowa, węgiel, gaz ziemny.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 23°C.
Przeciętna temperatura stycznia: -2°C.