Co warto wiedzieć zanim wyruszycie na podbój Ameryki? Ja przewidzieć nieprzewidywalne, jak zapobiec ponadprogramowym kosztom, co wziąć ze sobą, a co kupić na miejscu? Nie jesteśmy może specjalistami w tej dziedzinie, ale mamy nadzieję że nasze wskazówki pomoga Wam w przyszłej organizacji wyjazdu. Wakacje w USA czas zacząć.
Wiza i loty do Stanów
O procesie starania się o wizę turystyczną pisałam w osobnych artykułach. Ciekawych odsyłam:
Wiza B1/B2 krok po kroku
Tanie loty do Stanów – jak je znaleźć
Prawo jazdy
Podróżując po Stanach na wizie B1/B2 wystarczy polskie prawko. Warto jednak udać się przed wyjazdem do Starostwa Powiatowego i wyrobić sobie Międzynarodowe Prawo Jazdy. Teorii na temat tego, czy jest ono na pewno potrzebne jest wiele, warto jednak oszczędzić sobie niepotrzebnego stresu i w takowe się zaopatrzyć. Koszt wynosi 35 zł, a na jego wyrobienie należy czekać około dwóch tygodni.
Wynajem auta
Tygodniowy koszt wynajmu auta w Stanach to około 250$ – 350$ w zależności od terminu i standardu, a cena za wynajem spada proporcjonalnie do długości wynajmu. Wypożyczanie samochodów w Stanach, nawet przez amerykanów posiadających swoje auta, jest bardzo popularne, więc rynek jest naprawdę obszerny i jest z czego wybierać. My przeważnie korzystamy w usług firmy Hertz lub Avis, z czego ten drugi wielokrotnie okazał się tańszy. Koszt wynajmu na pewno będzie droższy w wypożyczalni zlokalizowanej na lotnisku niż tej, która znajduje się w mieście. Taniej więc jest wziąć ubera i podjechać do centrum niż przepłacać na lotnisku. Większość wypozyczalni oferuje możliwość wzięcia auta w jednym miejscu i oddania w innym, ale to również wiąże się z wyższymi kosztami. Wypożyczalnia zażyczy sobie również zostawienia kaucji w wysokości ok. 100 – 500$, które zamrozi na waszej karcie kredytowej/debetowej. Wato też pomyśleć o ubezpieczeniu auta, które wynosi około 30$ za dzień. Nie jest ono obowiązkowe, ale może się przydać. Uwaga! Część wypożyczalni nie wypożycza auta osobom poniżej 25 roku życia.
Paliwo
Witaj w kraju, gdzie litr wody mineralnej jest droższy od litra paliwa. Koszty związane z tankowaniem auta z pewnością stanowić będą najmniejszy problem. Średnia cena regularnej benzyny to 2$ za galon (3,7 litra), a zalanie całego baku kosztuje 30-35$. Proces tankowania przebiega trochę inaczej niż Polsce. Tutaj najpierw płacisz, a później tankujesz. Jeżeli płącisz gotówką, należy najpierw udać się do kasy, zapłacić określoną kwotę i poinformować sprzedawcę z jakiego dyspozytora będziemy lać. Pracownik nakłada wtedy blokadę, dzięki czemu dyspozytor zablokuje się po osiągnięciu kwoty, którą uiściłeś. Jeżeli płacisz kartą, najpierw należy włozyć kartę do czytnika i podać PIN. Dopiero wtedy można zacząć tankować, a maszyna ściągnie z karty kwotę, za która nalałeś