Floryda

0
177
5/5 - (1 vote)

Floryda znana jest z ciepłej pogody, pięknych plaż, pomarańczowych gajów i parków rozrywki. N a Florydzie zbiera się 80 procent amerykańskich pomarańczy i grejpfrutów, co roku 46 milionów turystów odwiedza takie miejsca jak Disney World w Orlando, ale nasz stan to o wiele więcej. Ważniejsze od turystycznych atrakcji jest naturalne piękno wielu miejsc.

Sto Augustine, założony przez Pedro Menendeza Avilesa w 1565 roku, jest naj starszym miastem w Stanach Zjednoczonych. Historia naszego stanu kształtowana była przez wpływy latynoskie i anglo-amerykańskie. Floryda uważana jest za bramę USA do Ameryki Łacińskiej.

Miami i inne miasta południowej Florydy mają wyraźnie kulturę latynoską. Słyszy się tu wiele hiszpańskiego, ponieważ na Florydzie mieszka wielu Kubańczyków i innych przybyszy z Ameryki Łacińskiej. Miami przypomina nieco Karaiby. Kultura latynoska to między innymi życie nocne, zwłaszcza w okolicach South Beach, gdzie króluje architektura Art i Deco. Miami jest również finansową stolicą Karaibów. Przez port w Miami przewija się więcej statków pasażerskich niż przez jakikolwiek inny port w USA. Niestety jest to także nieoficjalna stolica amerykańskiego handlu narkotykami, a wskaźnik przestępczości w Miami jest dość wysoki. Podejmowane są kroki, by temu zaradzić, ale trzeba być, jak niemal wszędzie, ostrożnym.

Od początku lat sześćdziesiątych na Florydę przenoszą się emeryci poszukujący cieplejszego klimatu i tendencja ta, wywierająca wpływ na obraz naszego stanu, utrzymuje się do dzisiaj.

Everglades to duże podmokłe obszary w centrum Florydy. Zamieszkuje tu wiele rzadkich gatunków zwierząt takich jak aligatory i flamingi. W tym rejonie znajduje się też Cape Canaveral, skąd startują rakiety kosmiczne.

Florida Keys to grupa wysp położonych u południowego krańca stanu, będąca popularnym miejscem wypoczynku. Atmosfera jest tu zupełnie inna niż na obszarach miejskich i w parkach rozrywki Orlando i Miami. Wysunięta najdalej na południe wyspa Key West przyciągała swoim pięknem i spokojem wielu pisarzy, w tym Tennessee Williamsa i Ernesta Hemingwaya.

Przeczytaj również:  Tennessee

Zapraszamy wszystkich gości. Pamiętajcie jednak, że charakter naszego stanu jest bardzo zróżnicowany. Obszary turystyczne mają swoją własną specyfikę. Południowa część zdominowana jest przez kulturę latynoską. Cała reszta ma na wskroś charakter Południa – wraz z akcentem i sławną południową gościnnością.

 

Ludność: 13 003 362 osób.
Skrót: FL
Stolica: Tallahassee (124 733)
Większe miasta: Jacksonville (672 998), Miami (358 548)
Powierzchnia: 151 982 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Od hiszpańskiego słowa oznaczającego – „kwietną fiestę”
Rolnictwo: Gaje pomarańczowe, warzywa, owoce.
Przemysł: Turystyczny, elektroniczny, spożywczy, poligraficzny, chemiczny..
Ważniejsze firmy: Winn-Dixie Stores, Republic Industries, Tech Data.
Podatek od sprzedaży: 6 do 7,5 procent.
Zasoby naturalne: Piaszczyste plaże, słoneczny klimat, gęste lasy.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 27°C.
Przeciętna temperatura stycznia: 15°C.