Georgia

0
122
3/5 - (1 vote)

Szczycimy się naszą południową gościnnością. Kiedy nas odwiedzisz, może będziesz miał okazję spróbować naszej miętówki lub zimnej coca-coli oba napoje pochodzą z Georgii. Nie zapomnij też o słodkich brzoskwiniach, które są naszym znakiem rozpoznawczym.

Pierwszych angielskich osadników na teren obecnej Georgii przywiózł w 1733 roku James Oglethorpe, członek parlamentu brytyjskiego. Chciał on stworzyć kolonię dla ludzi, którzy zostali uwięzieni za niepłacenie długów i dzięki pracy w kolonii mogliby uregulować swoje zobowiązania. Niewielu dłużników przybyło do kolonii. W pobliżu Savannah w 1793 roku Eli Whitney wynalazł maszynę do oddzielania ziaren od włókien bawełny. Przyspieszyła ona pięćdziesięciokrotnie prace nad czyszczeniem bawełny i przyczyniła się do upowszechnienia jej upraw na całym Południu. Mamy wprawdzie opinię ludzi radosnych i szczodrych, ale nasza historia bywała smutna. Georgia wiele wycierpiała w czasie wojny secesyjnej. W 1864 roku generał Unii, William Sherman, poprowadził swój „marsz, ku morzu” przez Georgię, powodując zniszczenia i straty w wysokości ! 100 milionów dolarów i paląc doszczętnie Atlantę. Wydarzenie to zostało I opisane w powieści Margaret Mitchell (pochodzącej z Georgii) Przeminęło z wiatrem. W 1937 roku autorka otrzymała za tę książkę Nagrodę Pulitzera, a dwa lata później na podstawie powieści powstał jeden z najpopularniejszych filmów wszech czasów.

Na szczęście, po wielu wysiłkach, Atlanta została odbudowana i dzisiaj jest jednym z głównych ośrodków handlu i biznesu na Południu. Symbolem miasta i jego historii stał się feniks odradzający się z popiołów. Atlanta była też jednym z centrów ruchu w obronie praw obywatelskich. Stąd pochodził Martin Luther King i w środku miasta znajduje wielki kompleks budynków nazwany jego imieniem. Jesteśmy szczególnie dumni z postępu dokonanego w stosunkach rasowych. Wciąż wiele pozostaje do zrobienia, ale to, co już osiągnęliśmy jeśli chodzi o wprowadzanie równości, uważa się za wzór dla reszty kraju.

Przeczytaj również:  Instytut Londyński

Inne z naszych miast, Savannah, miało szczęście uniknąć zniszczeń wojennych. Można tu zobaczyć romantyczną architekturę, często sprzed wojny secesyjnej. Savannah znane jest też z kolorowych domów i antykwariatów.

Georgia ma wiele do zaoferowania, ale nasze ulubione zajęcie jest bardzo proste. Kiedy tu trafisz, może będziesz miał okazję usiąść na werandzie z zimnym drinkiem i pogawędzić z innymi.

Ludność: 6 508 419 osób.
Skrót: Ga
Stolica: Atlanta (394 017)
Większe miasta: Columbus (179 278), Savannah (137 560)
Powierzchnia: 152 627 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Na cześć króla Jerzego II.
Rolnictwo: Kurczaki, orzeszki ziemne, jajka, bydło, trzoda chlewna, mleko, tytoń i brzoskwinie. Georgia jest czołowym producentem orzeszków ziemnych.
Przemysł: Tekstylny, spożywczy, papierniczy, chemiczny, odzieżowy, produkcja środków transportu i sprzętu elektrycznego.
Ważniejsze firmy: Home Depot, United Parcel Service, Bellsouth, Coca Cola, Delta Airlines, Georgia Pacific, Southern.
Podatek od sprzedaży: 4 do 7 procent
Zasoby naturalne: Obfite zasoby wodne, lasy, glinki, tłuczeń.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 27°C.
Przeciętna temperatura stycznia: 8°C.