Północna Karolina

0
161
4/5 - (1 vote)

Mamy długą i szczytną historię. W 1585 roku w Roanoke Anglicy założyli swoją pierwszą kolonię w Nowym Świecie. W 1587 roku urodziło się tu pierwsze dziecko angielskich rodziców w Nowym Świecie. Nikt nie wie, co stało się z nim i z jego rodziną. W 1590 roku, kiedy gubernator powrócił z podróży do Anglii, kolonii już nie było. Ponad stu ludzi z „Zaginionej kolonii” zaginęło bez wieści.

Osadnicy powrócili w końcu na te tereny. Żyzna ziemia doskonale nadawała się do uprawy wielu roślin, a zwłaszcza tytoniu. Innym z pierwszych produktów naszego stanu była smoła. Za podanym wyżej „pseudonimem” stanu kryje się pewna legenda. Podczas jednej z bitew wojny secesyjnej oddziały konfederatów wycofały się z pola walki pozostawiając na nim jedynie żołnierzy z Północnej Karoliny. Ci zaczęli złorzeczyć swoim towarzyszom broni mówiąc, że wysmarują im pięty smołą „żeby następnym razem lepiej trzymali się placu bitwy”.

To w naszym stanie Wilbur i Orville Wright dokonali pierwszego udanego przelotu samolotem w Kitty Hawk w 1903 roku. Łagodne zimy i korzystne warunki dla biznesu od dawna przyciągały tu kapitał inwestycyjny. Północna Karolina jest od długiego czasu jednym z najszybciej rozwijających się gospodarczo regionów w naszym kraju.

Ludność: 6 657 630 osób.
Skrót: Nc
Stolica: Raleigh (207 951)
Większe miasta: Charlotte (395 934), Greensboro (183 521)
Powierzchnia: 136 421 Km kwadratowych
Pochodzenie nazwy: Na część króla Anglii, Karola 1.
Rolnictwo: Tytoń, kurczaki, trzoda chlewna, indyki.
Przemysł: Tytoniowy, chemiczny, tekstylny, maszynowy, spożywczy.
Ważniejsze firmy: Nations Bank, Duke Energy, First Union Corporation, Lowe’s, Wachovia Corporation, Nucor, Carolina Power & Light.
Podatek od sprzedaży: 4 do 6 procent.
Zasoby naturalne: Żyzne gleby, gęste lasy, tłuczeń, fosfaty.
Klimat: Przeciętna temperatura lipca: 21°C.
Przeciętna temperatura stycznia: 5°C.
Przeczytaj również:  Waszyngton D.C. – Stany w pigułce